Ayva çekirdeği jeli nedir nasıl hazırlanır

| 2013/07/07 | 0 Comments
Ayva

Ayva

Ayva, çiçeğinden yaprağına, meyvesinden çekirdeğine mucize etkiler gösteren çok faydalı bir besindir. Antioksidan, paraben ve parafin içermesi nedeni ile ayva çekirdeği cilt için oldukça önemlidir. Tamamen doğal ve saf olan ayva çekirdeği her türlü cilt için fayda sağlar. Kozmetik firmalarının da kullandığı ayva çekirdeği cildi gerginleştirme, parlaklık kazandırarak canlılık verme ve sivilce giderme konularnda çok marifetlidir.

Ayva Çekirdeği Jeli Hazırlanması

3-4 adet ayvadan çıkartacağınız çekirdekleri ½ çay bardağı ılık su içerisine koyarak ağzı kalı bir şekilde 5 gün bekletmeniz gerekir. 5 gün sonra sıvının jel kıvamına dönüştüğünü fark edeceksiniz. Kapaklı bir kavanozda jelinizi buzdolabında saklamanızı öneririz. Jeli oluşturmak için kullandığınız su yerine eğer imkanınız var ise gülsuyu ya da saf su kullanırsanız başarı çok daha kısa sürede fark edilecektir.

Cildimiz için gereken bu müthiş jelimizi hazırladık, peki ayva çekirdeği jeli nasıl kullanılır? İşte size birkaç küçük ipucu;

  • Hazırlanma tarifini verdiğimiz ayva çekirdeği jelini temizlenmiş yüzünüze ve isterseniz dekolte bölgenize yedirerek sürebilirsiniz. C vitamini içeren bu jel cildinizdeki lekelerden sizi kurtaracak, cildinizi gençleştirecek ve gerginleşmesini sağlayacaktır.
  • Hazırlanma tarifini yukarıda açıkladığımız ayva çekirdeği jeli içerisine kaliteli bal ekleyerek kıvamı arttırabilirsiniz. Krem haline ulaşan bu kıvamı cilt kremi olarak kullanabilirsiniz.
  • Açıkladığımız jel ya da krem kıvamını yüzünüzde yarım saat beklettikten sonra ılık suyla yıkamanız ve bu işlemi düzenli uygulamanız halinde sivilce ve lekelerden kurtulursunuz. Aynı zamanda kırışıklıklarınız giderilerek cildiniz sıkılaşır ve gerginleşir.

Tamamen doğal olması nedeni ile hiçbir yan etkisi olmayan ayva çekirdeği jelinin nasıl hazırlanacağını ve uygulanacağınızı sizlerle paylaştık. Bebek gibi bir cilde sahip olmak istiyorsanız ayva çekirdeği jelini hazırlayıp dolabınızda bulundurmanızı ve düzenli olarak kullanmanızı tavsiye ederiz.

 

Benzer Yazılar

Elma sirkesi ile cilt bakımı nasıl yapılır? Hiçkimse cildinde oluşan lekelerden, kırışıklıklardan ve kabarmalardan memnun olmaz. Peki saçımızın ve derimizin zararlı bakterilere karşı asitli bir ...
Yüzde güneş yanığının evde tedavisi Güneş yanığı o kadar çabuk gerçekleşir ki, siz güneş kremi sürmeyi hatırlayana kadar çoktan yanmış olabilirsiniz. Yanmış yüzün acısını hafifleten ve r...
Ameliyat izlerini kapatmak için neler yapılabilir?... Ameliyat sonrası yara izleri insana hoş gele...
Kısa sürede tırnak uzatma yolları nelerdir? Kadınlar açısından el ve tırnak güzellikleri çok büyü...
Güneş lekelerine bitkisel çözüm yolları Güneş, elbette tüm canlılar için hayat kaynağıdır. Eğer bu y...
Yaş maya maskesi nasıl yapılır? Her cilt tipine aynı türde maske kullanmak elbette doğru d...
Yüzdeki dikiş izi nasıl geçer? Ne yapılmalıdır?... Herhangi bir cerrahi müdahale sonrasında insanların yüzler...
Sivilce geleneksel benzoil peroksit veya kükürt bazlı sab...

Etiketler: , , ,

Kategori: Cilt Bakımı, Genel

Yazar Hakknda ()

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir