Göz Altı Torbaları Nedenleri

| 2012/12/01 | 0 Comments
Göz altı şişlikleri

Göz altı torbaları

Gözaltı torbaları genellikle sabahları şişer ve gün içerisinde sönme eğilimi gösterirler. Bazı durumlarda ise göz altı torbalarının şişliği inmez. Bu durum birkaç gün sürebileceği gibi bazen çok uzun bir zamanı da alabilir. Kimse gözleri şişmiş bir vaziyette dolaşmaktan hoşlanmaz. Göz altı torbaları nedenleri çok çeşitlidir. Bu nedenleri birlikte inceleyelim.

Göz altı torbaları neden oluşur

Genetik nedenler

Amerika’da yapılan araştırmalara göre göz altı torbalarının şişliği en çok genetik nedenlere bağlı olarak ortaya çıkıyor. Göz altı torbaları nedenleri arasında anatomik, yapısal, genetik faktörler yer almaktadır. Eğer ailenizde göz altı torbaları şişkinliği mevcutsa, büyük ihtimalle göz altı torbalarınız genetik nedenlerden dolayı şişmiş demektir.

Bunun yanında yaş ilerledikçe göz çevresindeki cilt daha az elastik bir hal alır ve incelir. Bu durum göz altı torbalarının şişmesine sebep olabilmektedir.

Sinüs

Herhangi bir alerji veya kronik sinüs göz altı torbaları oluşturabilir. Sinüs enfeksiyonunda göz altı torbalarının tekrar tekrar şişip inmesi gözlemlenir. Sinüslerdeki şişkinlik öksürük, hapşırma, alerji veya sinüs enfeksiyonu gibi nedenlerle göz altlarına doğru ilerler. Eğer göz altı torbalarınızda belirgin bir şişlikle beraber bu yakınmalar söz konusuysa öncelikle bu nedenleri ortadan kaldırmakla işe başlayabilirsiniz.

Tiroid veya Böbrek Problemleri

Eğer aşırı şişmiş göz altı torbalarınız varsa ve ayrıca vücudunuzun diğer bölgelerinde şişlik fark varsa, bu durum tiroid veya böbrek sorunlarının yan etkisi olabilir.

Alerjiler, Yaşam Tarzı ve Hormonlar

Çilek alerjisi bazen göz altı torbalarının şişmesine sebep olabilmektedir. Tüylü yastıklar, aşırı tuzlu gıdalar, yetersiz uyku da göz altı torbaları nedenleri arasında sayılabilir. Adet dönemi öncesinde, hormon değişiklikleri yaşanır. Bu hormonal değişimler de göz altı torbalarının şişmesine neden olur.

Graves Bozukluğu

Graves hastalığı göz altı torbalarının şişmesinin bir diğer nedenidir. Bunun yanında göz altı torbaları şişliği bir böbrek sorununa işaret de olabilir.

 


Benzer Yazılar

Topuk çatlağına ne iyi gelir? Neler yapılması gere... Bayanların uzun süre topuklu ayakkabı üzerinde durmaları ve fa...
Sabah kullanmak için yüz maskesi Eğer sabahları güne güzel başlamak için bir...
Sivilce lekeleri için kesin çözüm   Cilt üzerindeki sivilceler çoğ...
Göz çevresi kırışıklıkları için bitkisel çözüm seç... Yaşlanmanın belirtilerinden biri olan göz ç...
Ev yapımı saç nemlendiricisi tarifi Ev yapımı saç nemlendiricileri güvenilir, ucuz ve etkil...
Suna Dumankaya doğal lifting nasıl uygulanır Suna dumankaya bitkisel bakım formülleri arasından sizin için seçtiğimiz...
Retinol mü kollajen mi? Eğer yaşlılık belirtilerinden kurtulmaya çalışıyor ve...
Cilt beyazlatıcı sabunun zararları var mıdır? Cilt beyazlatıcı sabun içeriğinde bulunan bitki özleriyle, antioksidan bileşimlerle, vitaminlerle cildinizde sararma olan bölgelerde, koltuk altında, ...

Etiketler: , , ,

Kategori: Cilt Bakımı, Genel, Göz Çevresi Bakımı

Yazar Hakknda ()

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir