Kuru ciltler için ne yapılmalı

| 2013/03/19 | 0 Comments
Kuru ciltler için

Kuru ciltler için

Kuru cilt düzenli cilt bakımı ile nemlendirilmediği taktirde zamanla kırışıklıklara ve egzamanın nüksetmesine neden olabilmektedir. Kuru ciltlerde çoğu zaman solgun bir görüntü hakim olur. Cilt üzerindeki sertlik ise sizi rahatsız edebilir. Bununla birlikte genellikle pul pul dökülen bir cilt hoş bir görüntü vermeyecektir.

Cilt bakımı nasıl yapılır makalemizi okuyarak günlük cilt bakımınızın nasıl yapılması gerektiğini öğrenebilirsiniz. Cildinizdeki kuruluk belirli bölgelerde de olabilmektedir. Karma veya normalden kuruya yakın bir cilt tipinizin olup olmadığından öncelikle emin olmalısınız.

Kuru ciltler için beslenme

Kuru bir cildiniz varsa vücudunuzu öncelikle içten beslemelisiniz. Kuru ciltlerin ihtiyacı olan en önemli şey nemdir. Bu nemi de cildinize bol su içerek verebilirsiniz. Meyve, sebze ve tam tahıllar içeren dengeli beslenme düzenine geçin. Kükürtü yüksek gıdalardan (örn. yumurta, soğan, sarımsak) cildinizin pürüzsüz tutmak için yiyin. Cildi nemli tutmak için günlük içilecek su en az 2 litre olmalıdır. Kavun, havuç ve kayısı C vitamini açısından zengin olan ve esnek bir cilt oluşturmaya yardımcı olan besinlerdir. Süt gibi Pantotenik asit (vitamin B5) açısından zengin gıdalardan olan peynir, yoğurt ve yeşil yapraklı sebzeler cilt tarafından kullanılan katı ve sıvı yağların sentezine yardımcı olur.

Kuru cilt tedavisi

1 yemek kaşığı zeytinyağı ve 1 çay kaşığı E vitamini yağını karıştırın. Hafif ılıkken cildinize uygulamanız daha etkili bir sonuç verir. Bu nedenle kışın radyatörün üzerinde bir süre dinlendirdikten sonra uygulayabileceğiniz gibi yazın sıcak su dolu kaba oturtarak ılıklaşmasını sağlayabilirsiniz. Kuru cildiniz için elde ettiğiniz yağı pamuk yardımıyla yüzünüze uygulayın. 5 dakika beklettikten sonra yüzünüzü ve boyun bölgenizi ılık suyla yıkayın. Banyo sonrası aşırı kuruluğun olduğu yerlere ise bu karışımı sürüp bırakabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Sivilce lekeleri için kesin çözüm   Cilt üzerindeki sivilceler çoğ...
Ayakta tırnak mantarı oluşumu ve tedavisi   Birçok insanda yaşamı boyunca en az bir defa...
Evinizde nasıl süt banyosu yaparsınız? Evinizde nasıl süt banyosu yaparsınız? Süt banyosu yorgun günle...
Dikiş izleri nasıl geçer? Evde tedavisi var mı?... Sağlık sorunları nedeniyle ameliyat olan ya da herhangi bir kaza sonucunda yara izlerini kapatmak için yapılan dikiş izleri, ne yazık ki çoğu kişi içi...
Bacak inceltme yöntemleri Bacak inceltmek için bazı adımları düzenli olarak ...
Suna Dumankaya güneş lekeleri için formül Güneş ışınları yani uva ışınları cilt için her ne kadar olumlu etkileri...

Etiketler:

Kategori: Cilt Bakımı, Genel

Yazar Hakknda ()

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir