Kuru eller

| 2012/11/16 | 0 Comments
Kurumuş eller

Kuru eller

Kuru eller, özellikle kuru cilde sahip olan herkesin genel sorunudur. Genellikle kış aylarında kuru eller büyük bir sorun olarak karşımıza çıkar. Gerekli özeni göstermeyip, düzenli bakım yapmazsak, ellerimiz çatlamaya ve yaralar oluşmaya başlayacaktır. Ellerimizi deterjan ve kimyasallardan korumalı, aşırı soğuktan ve sıcaktan uzak tutmalıyız. Ellerinizde kuruluk sorunu varsa bunu basit bir şekilde çözebilirsiniz.

Kuru ellere Peeling

Eğer ellerinizde çatlaklar henüz oluşmamışsa el peelingi yaparak ellerinizdeki ölü deriyi kaldırmalısınız. Ellerinize peeling yaparak ölü deri katmanlarını kaldırarak cildin altında yatan yumuşak, pürüzsüz katmanı ortaya çıkarabilirsiniz.

Kuru ellerin yıkanması ve nemlendirilmesi

Normal bir sabun ile ellerinizi yıkamaktan kaçınınız. Normal sabunlar cildi kurutan maddeler içerirler. Bunun yerine, nemlendirici krem içeren el sabunları kullanmayı deneyin. Nemlendirici olarak da vazelin kullanabilir ve shea yağı içeren bir losyon tercih edebilirsiniz.

1

Bileklerimize ve parmaklarımıza taktığımız takılar bir müddet sonra elleri sıkarak ve sürekli temasta bulunarak rahatsızlık verirler. Bir müddet ellerinizi metallerden uzak tutun.

2

Bir tasa sıcak su doldurun ve üzerine bir miktar nane katın. Rahat bir sandalyeye oturun ve önünüzdeki masanın üzerine bu kaseyi koyun.  Ellerinizi bu sıcak suda 10 dakika dinlendirin. Ardından çok yumuşak bir havluya sarın ve kurulayın.  

3

Ellerinize, el için de kullanılan bir vücut losyonu veya krem sürün. Elleriniz losyonu iyice emene kadar ellerinize masaj yapın.

Eldivenin önemi

Ev temizliği ve bulaşık yıkama kimyasal maddelerin kullanımını içeren işleri yaparken eldiven giyin. Ayrıca temizlik yapmadan önce ellerinize nemlendirici losyonu birkaç kat uygulayın ve ardından eldiveni giyin.

El bakımı için de aynı şekilde ellerinize nemlendiriciyi bolca sürdükten sonra, pamuklu rahat bir eldiven giyip yatabilirsiniz. Elleriniz çok kuruysa bu işlemi birkaç gün boyunca her gece yatmadan önce uygulayın.

Egzama

Ellerinizde sürekli kuruluk varsa bir dermatologla görüşün. Sürekli kuru eller egzamanın bir işareti olabilir ve bu durum reçeteli el kremi ile tedavi edilebilir.

Benzer Yazılar

Tırnakların çabuk uzaması için ne yapmalı? Yüzyıllar önce Çinli kadınlar tırnaklarını 2...
Kaynar su yanığı sonrası oluşan izler nasıl gideri... Yanıklar; birinci derece veya ikinci derece yanıklar, orta ...
Kırmızı sivilce izleri nasıl geçer? Bitkisel çözüm... Sivilceler çoğunlukla ergenlikte veya yir...
Yüzdeki çukurlar nasıl geçer? Akne izleri minimize edilebilir. Akne yarası iz...
Tereyağlı yüz maskesi tarifi İster inanın ister inanmayın bildiğiniz tereyağı, yüz maskesi yapı...
Egzamaya neden olan yiyecekler   Egzama faktörleri arasında stres ...
El çatlakları için ne yapılmalı   Kuru ve çatlak eller acı vericidir ve çirk...

Etiketler: , ,

Kategori: Cilt Bakımı, El ayak Bakımı, Genel

Yazar Hakknda ()

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir