20’li yaşlarda doğru cilt bakımı nasıl yapılır?

0

20li yaşlar20’li yaşlarda henüz hücreleriniz gelişimlerini ve yenilenme sürecini devam ettirmektedir. Bu yaş grubunda çok ciddi cilt bakımı yapmadan standart temizleme , nemlendirme ve arındırma bakımını yapmanız yeterli olur. Eğer ergenlik döneminde sorunlu bir cilt yapınız varsa 20’li yaşlar yenilenme ile tedavi sürecinizin devam ettiği bir dönem olacağından akne tedavisini etkin bir şekilde sürdürmeniz ilerleyen yaşlarda cilt sorunları yaşamanızı engeller. Bu yaş grubunda en çok görülen cilt problemleriyse ergenlikten gelen sorunların uzantıları dışında yaşam tarzına bağlı cilt sorunlarıdır. Özellikle sigara ve alkol tüketimi , bilinçsiz güneşlenme , uykusuzluk , 30’lu yaşlarda görülecek sorunların daha erken yaşanmasına neden olabilir.

Ergenlikten çıkan cildimize ağır makyaj ürünleri kullanmak gene 30’lu yaşlarda karşılaşılacak sorunları arttıracaktır.

Bu yaş grubunda tercih edeceğiniz temizleme ürününüz cildi fazla kurutmadan nem dengesini koruyacak içerikte , makyaj kalıntılarını derinlemesine temizleyen tercihen köpüren bir temizleyici olmalıdır. Eğer yağlı bir cildiniz varsa jel temizleyici , kuru bir cilde sahipseniz losyon temizleyiciler önerilmektedir. Gece yatmadan önce tercih edeceğiniz ürünler cildinizi yıkamanız gerekir.

Gün içinde güneşin zararlı etkilerini önleyecek bir nemlendirici kullanmalısınız. Böylelikle kırışıklıkların ve güneş etkisi ile oluşan diğer cilt sorunlarının oluşma yaşını geciktirebilirsiniz. 20’li yaşlarda önemsenmeyen güneşin zararlı etkilerine gereken önemi almamanız 30’lu 40’lı yaşlarınıza miras kalacaktır. Nemlendiricinizi evden çıkmadan yüz boyun ve göğüs dekoltenize uygulamalısınız.

Gece cildinizin dinlenip yenilendiği çok önemli bir süreçtir. İnce çizgilerin oluşum sürecini geciktirmek için ince çizgileri azaltan A vitamini içeren ürünleri tercih edebilirsiniz. Yatmadan önce tercih ettiğiniz nemlendiriciyi göz çevreniz dahil olmak üzere tüm yüzünüze bezelye tanesi büyüklüğünde kullanın.

Özellikle 25 yaşından sonra göz kenarı çizgileri kendini belli etmeye başlar. Bu yüzden göz kremi kullanımına başlamanız ilerleyen yaşları için bir önlem niteliğinde olacaktır. Ayrıca yorgun olduğunuz zamanlar yaşınıza uygun bir serum kullanarak göz altlarınızı canlandırabilirsiniz.

Arındırma sürecinde cildin doğallığını bozmayacak alkolsüz bir tonik tercih etmeniz öneriliyor. Böylelikle doğal florayı bozmadan gözeneklerinizi sıkılaştırabilir , cildinizdeki makyaj artıklarını tamamen temizleyebilirsiniz.

Yağlı bir cildiniz varsa haftada bir kere arındırıcı maske uygulamanız yerinde bir karar olacaktır. Kuru bir cildiniz varsa 20’li yaşlarda dahi günlük rutin nemlendirme kürlerinizi uygulamayı unutmayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.