30lu yaşlarda cilt bakımı nasıl olmalı

0
Şapkalı kadın
30lu yaşlar

Otuzlu yaşlara girmek genellikle moral bozucu olabilmektedir. Otuzlu yaşlar bir kadının hayatında büyük değişikliklerin ve gelişimin fazlaca yer aldığı yaşlardır. Yaşlanmanın başlaması, yorucu yaşam koşulların bizi daha da kuşatması ve çoğu kez de gebelik çeşitli cilt sorunlarının oluşmasına ya da var olan cilt sorunlarının çoğalmasına neden olabilir. Yaşlanma sürecini genler belirlese de cildimizin sağlıklı görünmesi ve genç kalabilmesi için yapabileceğimiz şeyler de yok değildir.

1

Gün içerisinde sabah ve akşam olmak üzere iki kez cildinizi temizleyin. Cilt tipinize uygun olan ürünleri kullanmanız da önemlidir. Kuru ciltler için üretilmiş bir cilt temizleyici yağlı cilt üzerinde olumsuz etkilere neden olacaktır. Bu nedenle cilt bakım ürünlerini dikkatli seçin.

Cildinizin sebum dengesini düzenlemek, kırışıklıkları yumuşatmak ve ince çizgilerin oluşumunu önlemek amacıyla beta hidroksi asitler içeren ürünler kullanmanızda fayda olacaktır.

2

Makyajınızı çıkarmak ve cildinizi nemlendirmek için kullandığınız ürünlerin cilt tipinize uygun olup olmadığından emin olun.

3

En az 15 güneş koruma faktörlü güneş kremleri kullanın. Hatta kullandığınız fondöten güneş korumalı olursa çok daha pratik olur. Eğer kullandığınız fondötenin güneş koruma özelliği bulunmuyorsa, fondöten uygulamadan önce güneş koruyucuyu yüzünüze uygulayabilirsiniz.

4

Bazı durumlarda hamilelik lekeleri ortaya çıkabilir. Vücuttaki C vitamini eksikliği de ciltte lekelenmelere neden olabilmektedir. Bu lekeleri azaltmak amacıyla içeriğinde meyan kökü bulunan peelingleri kullanabilirsiniz. Dilerseniz cilt beyazlatma kategorimizde yer alan bitkisel uygulamaları da deneyebilirsiniz.

30 yaşından sonra ciltteki hücrelerin yenilenmesi yavaşlamaya başlayacaktır. Ayrıca cildinizin renginde de ton farklılıkları meydana gelmeye başlar. Bu nedenle haftada bir defa peeling yapmanız gerekir. Böylece hücre yenilenmeniz hızlanır ve cildinizdeki ölü hücrelerden daha hızlı kurtulursunuz.

5

Özellikle B12 ve B6 başta olmak üzere B vitaminleri, C vitamini ve E vitamini içeren besinleri bol bol tüketmelisiniz. Eğer beslenme düzeniniz dengeli değilse takviye vitaminler almanız gerekir.

6

Su içmek cilt için çok önemlidir. Her gün en az 2 litre su tüketin. Böylece cildiniz doğal yollarla nemlenecektir. Su içeriği yüksek olan besinler tüketmeniz de cildinizin daha parlak, daha sağlıklı ve daha pürüzsüz gözükmesi için etkili olacaktır.

7

Vücutta depolanan fazla yağı eritmek ve vücudun ihtiyacı olan oksijeni sağlayabilmek için haftada 3 defa 30 dakikalık egzersizleri yaşam tarzı haline getirmeniz gerekir.

8

Cilt bakımı sadece cildinize cilt bakım ürünleri uygulamakla bitmiyor. Yaşam tarzınız da cildinizin sağlığını korumak için yeniden düzenlenmelidir. Düzensiz uyku ve stres cildinizin erken yaşlanmasına neden olabilir. Bu nedenle stresten uzak durmalı ve düzenli bir uyku düzeni oluşturmalısınız.

9

Alkol varislere neden olabilmektedir. Bu nedenle alkol tüketiminize dikkat etmelisiniz. Sigara da erken yaşlanmaya sebebiyet verir. Bu gibi bağımlılıklar sadece fiziki sağlığınızı olumsuz yönde etkilemez aynı zamanda cilt sağlığınızı da tehlikeye sokabilir. Bu nedenle zararlı alışkanlıklardan kurtulmanız daha genç ve güzel görünmenize yardımcı olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.