30’lu yaşlarda doğru cilt bakımı nasıl yapılır?

0

30lu yaşlar20’li yaşlarda uyguladığınız günlük bakımınızın güzel sonuçlarını 30’lu yaşlarınızda görürsünüz. Ancak gençlik döneminde iyi bir bakım yapmış olsanız da 30’lu yaşlar cildinizde oluşmaya başlayan ince kırışıklıklara önlem almanız gereken zamandır. Günlük temizleme ve nemlendirme rutinlerinizin, kırışık önleyici özel bakım kürlerine dönmesi gereken dönem 30’lu yaşların başındaki bu kritik dönemdir.

Bu yaş diliminde açık renkli tenlerde kahverengi lekeler ve kızarıklar , koyu renkli tenlerde ise renk kayıpları görülebilir. Cildiniz incelir ve hücre yenilenmesinin hızı azalır. Kısaca cildiniz artık gençlik ışıltısı ile parlamayıp yavaş yavaş donuklaşmaya başlar. Ölü derilerde görülen artış nedeniyle peeling sonrası oluşan olumlu değişiklikler 30’lu yaşlarınızda daha belirgin olur. Epiderminin hızla nem kaybetmesi nedeniyle cildiniz 30’lu yaşlarda esnekliğini yavaş yavaş kaybedecektir.

30’lu yaşlarınıza geldiyseniz günlük bakımlarınızda artık cildinizin nem seviyesini arttıran , cildinizi yenileyen ürünler tercih etmeniz gerekiyor.

Cilt temizliğiniz için daha opsiyonel bir seçim yapmalısınız. Papatya özü ya da aloe vera içeren bir temizleyici ile cildinizin üzerindeki ölü deriyi soyarak cildinizi temizlemeniz daha uygun bir bakım sunacaktır.

25 yaşından sonra kullanmaya başladığınız göz kreminizi bir sabah bir akşam olmak üzere günde iki kere kullanmaya başlamanız önerilmektedir. Gündüz kullanacağınız göz kreminiz mutlaka güneşe karşı koruma özelliği olmasına dikkat etmelisiniz. Gece kullanacağınız göz kreminizin ise kaybettiğiniz nemi geri kazandırmak üzere yüksek nemlendirme sağlayan bir krem olması bakım sürecinize olumlu etki sağlayacaktır.

20’li yaşlarda olduğu gibi 30’lu yaşlarda da güneş koruma ürünlerini kullanmaya aksatmadan devam etmelisiniz. Cildinizin 30’lu yaşlarda antioksidan ihtiyacı artacaktır. Koruyucu kreminizin antioksidan içerikli olması hem cildinizi korur hem de daha önceki yaşlarda oluşan hasarları tedavi eder.

Cildinizin kaybolan elastikiyetini geri kazanmak için A vitamini içeren (retinol) kremleri tercih etmelisiniz. Retinol içerikli kremin güneş temasında etkisi azaldığı için gece kullandığınız nemlendiricide A vitamini olması daha iyi olacaktır. Yüzünüzün sarkmasını , torbalanmasını ve gerginliğinin kaybolmasını A vitamini içeren kremler kullanarak geciktirebilirsiniz.

30’lu yaşlarda haftalık arındırma için haftada 1 kez cildinizi arındırıcı bir ürünle ölü hücrelerden temizleyip ardından nemlendirici ya da güçlendirici maske ile bakımınızı sonlandırmanız önerilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.