40’lı yaşlarda doğru cilt bakımı nasıl yapılır?

0

Olgun yaşlar40’lı yaşlarda cildinizdeki nem kaybı çok daha kolay gerçekleşir,çizgileriniz belirginleşir , mimikleriniz yüz hatlarınıza oturur , gözenekleriniz büyür , yaşlılık lekesi denilen renk pigmentasyonları oluşmaya başlar.Yaşlılık engellenebilir bir durum olmasa da yapacağınız doğru cilt bakımıyla yaşınızdan daha genç görünmeniz mümkün.

Cildiniz 40’lı yaşlarda nemini çok hızlı kaybedeceğinden cilt tipinizi yeniden analiz edip ihtiyaç duyduğu nemliliği cildinize sağlamanız gerekmektedir.Böylelikle yaşla beraber kaybedilen esnekliği cildinize kazandırabilirsiniz.

Seçeceğiniz temizleyici cildinizi kurutmayan köpüren bir temizleyici olmalıdır.Bu temizleyicinin cildinizi tahriş etmeden ölü derileri temizleme özlliğine sahip olması gerekir.

Cildinize bu yaşa kadar yaptığınız rutin bakımlarınızdan farklı olarak 40’lı yaşlarda bir sıkılaştırıcı ürün kullanmalısınız.Böylelikle gevşeyen cilt dokunuzu gerginleştirip toparlayabilirsiniz.Sıkılaştırıcı ürünlerinizi en çok kırışan boyun bölgenizde kullanmalısınız.

40’lı yaşlarda kollajen üretiminiz azaldığından cildinizin üst katmanı hala sıkı olsa bile iç katmanlarda liflerin esnekliği kaybolacaktır.İç katmanın dış katmana gereken desteği sağlamaması cildinizin esnekliğini kaybetmesine sarkma ve çökmelere neden olur.Cilt bakım ürünlerinizin kolejen içeren nemlendiricilerden seçmenizi öneriyoruz.

Arındırıcı tercihinizi yaparken gene nemlendirme özelliği olan maskelerini etmeniz gerekir haftada 2 kere arındırıcı ürün kullanarak oluşan ölü derileri cildinizden temizleyebilirsiniz.

Cildiniz sık sık kuruyacağı için özellikle banyodan sonra tüm cildinizi nemlendirecek yağlı bir krem kullanmalısınız.

Bu yaş grubundaysanız ürünlerinizi uygularken gelişi güzel uygulamak yerine belirli doğrultularda uygulamanız sarkmaları engelleyecektir.Yüz bölgenize krem sürerken dairesel hareketlerle yukarı doğru ve hafif masaj yaparak cildinize sürmeniz gerekir.

40’lı yaşlarda kırışık görünümünü azaltmak için yoğun makyaj yapmaktan kaçınmalısınız.Cildinize deforme edecek çekiştirme , bastırma , elle gerginleştirmeye çalışma gibi uygulamalar hatta eyeliner sürmek için göz bölgenizi elinizle gerginleştirmeniz bile kırışıklıklarınızı arttıracak , oluşan deformasyon esneklik olmadığı için giderilemeyecektir.

Boyun bölgenize krem sürerken yüzünüzün aksine aşağı doğru sürmelisiniz.Ayrıca boyun altında torbalanmaları önlemek için boyun altınıza sığacak büyüklükte bir topu gıdınızın altına koyup boynunuzu sapa sola hareket ettirerek egzersiz yapabilirsiniz.

Göz altı torbalarınız için bölgesel kremlerden , torbalanmaları giderecek bakım yağlarından faydalanabilirsiniz.Kafein maskeleri torbalanmaları gidereceğinden bu yönde ev maskeleri hazırlamanızda size çözüm sunacaktır.

40’lı yaşlarına gelmiş bir bayan en güzel çağlarını yaşıyor demektir.Sadece güzelliğinizin bakım gerektirdiğiniz unutmayın.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.