7 adımda saçlarınıza mükemmel bir derinlemesine bakım yapın

0
Bakımlı saçlar
7 adımda saçlarınıza mükemmel bir derinlemesine bakım yapın

Saçlarınıza iyi bir derinlemesine bakım terapisi yapmak için dikkat etmeniz gereken bazı önemli adımlar vardır. Saçlarınıza bakım yapmak, bakım kremini saçlarınıza uygulayıp daha sonra durulamak kadar basit değildir. Eğer saçlarınıza derinlemesine bakım yapmak ve saçlarınızın bundan faydalanmasını istiyorsanız bu adımları uygulayarak doğru yolda olduğunuza emin olabilirsiniz. Kısa bir sürede derinlemesine bakım terapisini doğru yapmak ile geçiştirmek arasındaki farkı göreceksiniz.

1- Doğru ürünü seçin

Eğer saçınız için doğru olan ürünü seçmezseniz saçlarınıza yapacağınız derinlemesine bakım terapisinden verim almanız mümkün değil. Her saç tipinin değişik ihtiyaçları vardır. Saç tipinize uygun saç bakım ürününü bulmak bu nedenle çok önemlidir. Piyasada yüzlerce saç bakım ürünü var ve en azından bu ürünlerden birkaçı sizin saç tipiniz için uygun içeriklere sahiptir.

2- Saçlarınızı yıkayın

Bu çok açık ve gerekli bir adımdır. Derinlemesine bakım terapisi için saçlarınızın temiz olması gerekir. Bazıları derinlemesine bakım terapisinden önce saçlarını yıkamak yerine yalnızca ıslatmayı tercih eder. Saçlarınız temiz olduğu sürece hangi şampuanı veya hangi yöntemi kullandığınızın önemi yoktur. Saçlarınızı yıkadıktan sonra şampuanın saçlarınızdan iyice durulandığına emin olun.

3- Saç bakım ürününü doğru bir şekilde uygulayın

Saç bakım kremini saçlarınıza uygularken saçlarınızın uçlarına odaklanın. Saçlarınızın en çok hasar gören bölümü uç kısımlarıdır. Çoğumuz derinlemesine bakım kremlerini saçlarımızın üzerine sıkıp saçlarımızı ovalamak eğilimindeyiz. Bu teknik çok yanlıştır. Aslında yapmamız gereken parmak uçlarımız ile saçlarımızın tüm gövdesine kremi yaymaktır. Bu sayede krem saçlara daha iyi nüfuz edebilir. Saçlarınızı bu aşamada henüz durulamayın.

4- Nemli bir havluyu ısıtın

İşte sihirli adıma geldik. Nemli bir havluyu mikrodalga fırında 15-20 saniye ısıtın ve başörtüsü gibi saçlarınıza sarın. Bu derinlemesine bakım kreminin daha etkili olmasını sağlayacaktır. Bu işlem kreminizin etkisini o kadar arttıracak ki inanamayacaksınız.

5- 10-15 dakika bekleyin

Derinlemesine bakım kreminin işini yapmasına izin verin. Çoğu derinlemesine bakım kreminin etiketinde 3 ila 5 dakika boyunca saçınızda kalmasının yeterli olduğu yazar ancak bu zamanı iki katına çıkarmak daha faydalıdır. Nemli havlu yöntemini kullandığınızda beklemek daha da faydalı olacaktır. Bakım kremi işini yaparken siz de kendi işlerinize bakabilirsiniz.

6- Dikkatli bir şekilde durulayın

10 ila 15 dakika bekledikten sonra derinlemesine bakım kremini saçlarınızdan durulamanın vakti gelmiş demektir. Birçoğumuz bu noktada hata yapıyor ve saçlarımızı derinlemesine duruluyoruz. Halbuki sadece kremi durulamamız gerekiyor, hatta onun da bir kısmı kalsa daha iyi olabilir. Yani demek istediğim saçlarınızı her zaman duruladığınız gibi uzun uzun durulamayın.

7- Saçınıza bir gün izin verin

Derinlemesine bakım terapisinden sonra saçlarınız her zamankinden biraz farklı olacaktır. Daha yumuşak ve daha ağır olabilir. Derinlemesine bakım terapisinden sonra bu durumlar normaldir. Terapiden sonra en doğrusu saçlarınıza bir gün izin vermektir. Ben derinlemesine bakım terapisini genellikle saçlarımı şekillendirmemi gerektirmeyecek, tüm gün evde olacağım zamanlarda yapmayı tercih ediyorum.

Derinlemesine bakım kremini kullanmanın birçok yolu vardır ve farklı kişilerin saçlarının farklı gereksinimleri olabilir. Bahsettiğimiz bu adımlar çoğu kadın için doğru bir derinlemesine bakım terapisi yapmaya yeterli olacaktır. Siz saçlarınıza derinlemesine bakım yaparken hangi yöntemleri kullanıyor, hangi adımları izliyorsunuz? Bu yazıya yorum bırakarak siz de yöntemlerinizi paylaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.