Adım adım evde tırnak bakımı

1
Kadın eli
Evde tırnak bakımı

En çok göz önünde bulunan ellerimiz ve dolayısıyla da tırnaklarımızdır. Ne kadar şık olursak olalım bakımsız tırnaklar makyajımızı, saçımızı, giyimimizi hiçe sayar. Ama tırnak bakımının gerekliliğini sadece estetik bir ihtiyaç olarak da görmemek lazım. Günlük kişisel bakımın başında gelen el ve tırnak bakımı her şeyden önce temizliktir.

Gün içerisinde en çok kullandığımız uzvumuz olan ellerimiz ve dolasıyla da tırnaklarımızdır. Bu derece yoğun kullanım sonucunda tırnakların yıpranması ve kötü görünmesi kaçınılmaz hale gelir.

Tırnak bakımını gerektiren sorunlar nelerdir?

Sık kırılan tırnaklar, beyaz ya da sarı renkte lekelenen tırnaklar, hızlı uzamayan tırnaklar, biçimsiz uzayan tırnaklar, çok çabuk kırılan tırnaklar, tırnak yeme gibi bir çok sorunun hepimiz farkındayız.

Sorunların Nedenleri

Pürüzlü görünen tırnakların çoğu zaman temel nedeni vücuttaki folik asitin ve C vitaminin eksikliğidir. Çabuk kırılan tırnak şikayetlerinin nedenleri başında kalsiyum eksikliği gelir. Tırnak kenarındaki etin kırmızı renkte görülme sebebi zayıf metabolizma sorunudur. Beyaz lekeler tırnakta oluşuyorsa büyük ölçüde sebebi çinko eksikliğidir.

Bu sıkıntıları yaşamamak için, ellerimizin ve tırnaklarımızın güzel görünmesi için düzenli tırnak bakımı şarttır. Pek çok insan kuaför ve güzellik salonlarından faydalanmak istememektedir. Bunun haklı nedenleri başında bu ortamların steril oluşundan duyulan endişe ve bu hizmetlerin ekonomik olmaması gelir. Etkileyici tırnaklara sahip olmak için bu gereken bakımı güzellik salonlarından almak zorunda değilsiniz. Bu gereken kişisel temizliği önereceğimiz yollarla kendiniz evinizde gerçekleştirebiliriz.

Sizin de en çok istediğiniz şey ellerinizin her an yeni manikür uygulanmış şekilde görünmesi ise bu detaylı açıklamamızı lütfen dikkatle okuyun. Şimdi size evde tırnak bakımını nasıl yapacağınızı anlatacağız.

 • Ellerinizi yıkayarak iyice kurulayınız
 • Tırnaklarınızda oje kalıntısı varsa temizleyin
 • Uzamış olan tırnaklarınızı istediğiniz boya getirerek kesiniz
 • Tırnak törpüsü yardımı ile tırnaklarınızı törpüleyin (köşeleri törpülememeye özen gösterin)
 • Tırnak biçiminize ve zevkinize uygun olan biçimi törpü yardımı ile gerçekleştirin
 • Kesmiş olduğunuz tırnaklarınızda herhangi bir tırtık kalmadığından emin olun
 • Tırnak kenarlarınızdaki ete vazelin sürün, birkaç dakika bekleterek yumuşamasını sağlayın
 • Ellerinizi 5 dakika kadar sıcak suyun içerisinde bekletin ve derinizin yumuşamasını sağlayın
 • Tırnak kenarlarında bulunan ölü deriyi nazikçe geriye itin.
 • Tırnak çevresinde halk arasında tabir edilen şeytantırnağı var ise makas yardımıyla dikkatle kesin
 • Ellerinize , avuçlarınıza kan dolaşımını arttırma amaçlı el kremi ile masaj uygulayın
 • Temizlenmiş olan tırnaklarınızın ortasından başlamak sureti ile oje fırçasını kullanarak boyayın. Ojenin üç dokunuşla ve taşmadan sürülmesine özen gösterin.
 • Tüm tırnaklarınıza ojeyi sürdükten sonra kurumasını bekleyin ve aynı yöntemle bir kat daha sürün
 • Kullandığınız aletlerinizi alkol ile temizleyerek steril hale getirin

Evde tırnak bakımı hakkında birkaç ipucu

El
Sağlıklı tırnaklar

–          Eğer tırnaklarınızda sararma varsa anlattığımız bu manikür işlemi öncesinde tırnaklarınızı limonla ovmanızı öneririz.

–          Ojenin altına parlatıcı cila sürerseniz, sonrasında temizleme işlemi daha kolay olacaktır.

–          Tırnaklarınızı sürekli ojeli kullanmayın. Hava almayan tırnaklar sağlıksız görünür.

–          Tırnağın çabuk kırılmasından şikayetçi iseniz ya da çabuk uzasın istiyorsanız protein beslenmenizi arttırmalısınız ve mineral almalısınız.

–          Bol su tüketimi tırnak için de çok faydalıdır.

–          Ojelerinizi buzdolabında saklarsanız daha uzun ömürlü olurlar.

–          Yoğunlaşan oje kolay kurumaz ve çabuk bozulur. Bu durumu engellemek için ojenizi tiner ile inceltebilirsiniz.

–          Eğer evde tırnak bakımını tercih etmiyor ve güzellik salonundan bu hizmeti almak istiyorsanız, mutlaka kendinize ait aletleriniz olsun ve bu aletlerin kullanılmasını isteyin.

–          Güçsüz ve sağlıksız görünen tırnaklardan kurtulmanın yolları arasında vücudunuzda eksik bulunan kalsiyum, çinko, potasyum, demir ve A, B, C vitamini içeren gıdalar tüketmeniz gelir. Her gün 5-10 adet badem yemeniz bu eksiklerin birçoğunu tamamlamanıza yardım eder.

–          Tırnaklarınızı bir aletmiş gibi zorlamayın.

–          Deterjan kullanımı esnasında tırnaklarınızı ve ellerinizi koruyun. Eldiven kullanın.

–          Sık aseton kullanımı tırnağı en fazla yıpratan durumlardan biridir. Sık kullanmanız gerekiyorsa oje çıkartma işleminde buz da kullanabilirsiniz.

–          El tırnaklarınızı haftada en az 1 defa kesmelisiniz.

–          Oje veya sigara kullanımı nedeni ile sararan tırnaklarınızı limon ile 10 dakika ovun.

–          Gün içerisinde nemlendirici ve besleyici özelliği olan el losyonu ile ellerinize ve tırnaklarınıza hafif masaj uygulayın.

–          Her akşam parmak uçlarınızı, ılık su içerisine karıştıracağınız 2 çay kaşığı sirke, 1 çay kaşığı zeytinyağı, 1 çorba kaşığı tuz ve limonun suyuna bırakın. 15 dakika bekletmeniz ve bu işlemi 1 ay süre ile tekrar etmeniz tırnaklarınıza canlılık ve parlaklık getirecektir.

–          Tırnak ya da parmaklarınızda mantar yada farklı bir cilt sorunu var ise mutlaka hekim yardımı alınız.

–          Kalitesiz ojelerden uzak durun. Bu ürünler tırnağınızın incelmesini ve yıpranmasını kolaylaştırırken aynı zamanda rengini de soldurur. Ojenin kalitesini çabuk kurumasından anlayabilirsiniz

Sağlıklı Tırnak Nasıl Görünür?

Sağlıklı tırnak esnek olduğu kadar serttir de. Üst yüzeyinde pürüz bulunmaz ve pembe renklidir.

Sağlıklı tırnaklarınız varsa bunu kaybetmemek için düzenli olarak evde tırnak bakımı yapmalısınız. Tırnak sağlığını korumanın başında tırnak kenarında bulunan etlerin dikkatlice alınması gerekir. Tırnak etlerinin derinden ve gereğinden fazla alınması sonucunda dolama denilen rahatsızlık oluşabilir. Bu konuya önem göstermelisiniz. Deri uzantısını fazlaca keserek dokunun korunmasını engellememelisiniz Ayrıca tırnağınıza koruma ve güçlendirme özelliği olan ürünleri kullanmanızı da tavsiye ederiz.

Evde tırnak bakımı ile mükemmel tırnaklara kavuşabilirsiniz. Kimyasal içerikli ve sert olan deterjan ürünleri, yoğun güneş ve klor tırnaklarınızın direncini azaltır ve yıpranmasına neden olur. Deterjan kullanmanız gerektiğinde eldiven kullanmanızı önemle tavsiye ederiz. Bu sayede hem yıpranmayı engellemiş hem de evde uyguladığınız bakımın daha uzun süre dayanmasını sağlarsınız. Ayrıca bu ürünler sadece tırnaklarınıza değil cildinize de zararlıdır. Evde tırnak bakımı tavsiyelerimizin başında gün içerisinde sıkça nemlendirici losyon gelmektedir. Bir diğer tavsiyemizde tırnak törpüleme işleminde kenarları törpülememeniz yönündeki uyarımızı dikkate elmanızdır. Kenarlarından törpülenen tırnaklar daha kolay kırılırlar.

Evde tırnak bakımı zor ve yapılması imkansız bir bakım değildir. Tam aksine hijyen sağlayarak bir çok riskten de uzak kalacaksınız.

1 Yorum

 1. Söylemeden de edemeyeceğim el Yüz ve vücudum için Bionem ürünlerini tercih ediyorum. Herhangi br yaş sınırlaması yok. Bionem in yüz ve vücut için her cilt tipine yöneik ürünleri marketlerde mevcut.. Deneyenler kesinlikle pişman olmayacaklar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.