Ameliyat dikişlerinin bakımı nasıl yapılmalı?

0
Ameliyat dikişlerinin bakımı
Ameliyat dikişlerinin bakımı nasıl yapılmalı

Ameliyat sonrası cildinizde yer alan dikişlerin bakımı ameliyat izlerinin kalıp kalmaması açısından oldukça önemlidir. Dikiş bakımı ayrıca enfeksiyonları önlemek ve iyileşmesini hızlandırmak için göz ardı edilmemelidir. Burada ameliyat yapan doktor tarafından verilen talimatlara ayrıca uyulmalıdır.

Açıklamalar ve Uyarılar

1

Ameliyat sonrası dikiş izleri için doktorunuzdan ayrıntılı bilgi isteyin. Zira aşağıda yazılanlar sizin için bir ipucu olsa da bir tıbbi tavsiye niteliğinde değildir.

2

Ameliyat sonrası doktor hemen gazlı bez, sterilize bantlar veya bandaj ile dikişleri kapatacaktır. Genellikle ameliyat sonrası bandajların kalma süresini doktor belirlemekte ve size söylemektedir.

3

Ameliyat akşamı veya ertesi gün dikişleri hidrojen peroksitte batırılmış pamuk uçlu aplikatörler ile temizleyin. Her yara bölgesi için ayrı uçlar kullanın. Bu sterilize açısından daha önemlidir ve enfeksiyona karşı önlem olacaktır.

4

Doktor bir topikal antibiyotik kullanmak için talimat verirse bunu her bir yara için az miktarda uygulayın.

5

Ameliyattan yaklaşık iki saat sonra ( bu süreyi bazen doktor daha fazla tutacaktır ) hidrojen peroksit ile yaraları temizleyin. Dikiş etrafındaki tüm bakterilerin temizlendiğinden emin olun.

6

Antibiyotik merhem uygulayın.

7

Doktorunuz aksini belirtmediği sürece 5. ve 6. adımları tekrarlayın. 5 – 8 gün sonra ameliyat izleri doku üzerinde bir miktar iyileşmiş olacaktır.

8

Dikişler kaldırıldıktan sonra silikonlu sargı uygulayabilirsiniz. Silikon yaraları düzleştirecek ve kızarıklığı azaltacaktır.

İpuçları

Aşırı kızarıklık veya kaşıntı varsa bu tahriş veya alerji belirtisi olabilir. Bu durumda, doktorunuza başvurun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.