Ameliyat izi nasıl geçer? Neler yapmak gerekir?

0
Dikiş izi nasıl geçer
Ameliyat izi nasıl geçer

Çoğu ameliyatlar ciddi ameliyat izlerine yol açmaktadır. Yara boyutu, ameliyatın kapsamına ve doktorun kabiliyetine bağlıdır. Eğer cildinizde ameliyat izleri varsa bunları yok etmek için bazı tedavi yöntemleriniz olacaktır. Bir ameliyat izini tamamen kaldırmak mümkün olmayabilir ancak bunların daha az fark edilebilir hale getirebilirsiniz. Bu yöntemleri düzenli ve sabırla uygulamak daha iyi sonuçlar verecektir.

Kullanılacak malzemeler

  • Yara bakım kremi
  • Retin – A krem
  • Dermatolog
  • Mikro derma brazyon
  • Lazer yara tedavisi
  • Limon suyu
  • Zeytinyağı
  • Jel

Ameliyat izi nasıl geçer? Adımları uygulayın

1

Düzenli masaj yaparak ameliyat izlerinin daha çabuk yok olması sağlanabilir. Masaj dolaşımı artırır ve böylece kan içerisindeki besinle ameliyat izinin hafiflemesini sağlar.

2

Ameliyat izlerine bakım kremleri uygulayın. Bu kremler eczanelerde ve kozmetik dükkânlarında bulunmaktadır. Genellikle soğan özlü kremler uygulayarak 10 – 12 hafta sonra ameliyat izlerinin kaybolduğunu göreceksiniz.

3

Retin -A kremler kullanın. Retin–A yeni cilt hücrelerini hızla artıracak ve hasarlı cilt hücrelerini vücuttan uzaklaştıracaktır. Reçetelerle eczanelerden temin edeceğiniz kremler ile ameliyat izlerinden kurtulabilirsiniz.

4

Mikrodermabrazyon tedavisine başvurun. Ameliyat izinin olduğu bölgedeki cilt üst katmanları doktor tarafından kaldırılacak yerine zamanla daha genç ve taze ciltler gelecektir. Bu yöntem ile ameliyat izleri önemli ölçüde kaybolacaktır.

5

Lazer tedavisi ile ameliyat izlerinden kurtulabilirsiniz. Dermatolog ameliyat izleri için lazer tedavisine karar verebilir. Lazer koyu pigmentesyon alanları aydınlatacak ölü dokuları yok ederek kollajen üretimini teşvik edecektir. Lazer tedavisi vücudun her noktasındaki ameliyat izleri için çözüm niteliğindedir.

6

Ameliyat izlerini tedavi etmek için ev ilaçları da kullanılabilir. Zeytinyağı derin olmayan cilt yaralarının izlerini iyileştirecektir. Ayrıca jeller kullanarak ameliyat izlerinden kurtulabilirsiniz.

İpuçları

Ameliyat izlerini güneşe maruz kalmaktan koruyun. Güneş ışınları cilde daha çok zarar verecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.