Ameliyat izi tedavisi nasıl yapılır?

0
Dikiş izi tedavisi
Ameliyat izi tedavisi nasıl yapılır

Ameliyat sonrası en yaygın sorunlardan biri dikiş izlerinin kalmasıdır. İyileşme sırasında yara üzerinde fibröz doku oluşmakta ve bu doku ameliyat izi olarak kalmaktadır. Kişinin yaşına ve sigara içip içmemesine göre bu ameliyat izlerinin boyutları değişmektedir. Sigara içenlerde ve yaşlılarda bu izler daha fazla görülmektedir. Ameliyat sonrası cildinizde kalacak ameliyat izlerini hafifletmek için bazı yöntemler bulunmaktadır.

Ameliyat izi tedavisinde dikkat edilecek noktalar

1

Ameliyat sonrası kan basıncını aşağıda tutmak için çok fazla çaba sarf edin. Fiziksel hareketlerinizi sınırlayın. Bu ameliyat izlerinin daha az olmasını sağlayacaktır.

2

Yaralarınızı kapatacağınız özel bandajlarla ameliyat izlerini hafifletebilirsiniz. Yaralarınızı kapatırken hangi bandajları kullanacağınız konusunda uzman doktorların tavsiyesiyle hareket edin.

3

Ameliyat izlerinizin çok fazla olmaması için E vitamini uygulayın. Piyasada çok fazla E vitamini içeren losyon ve jeller bulunmaktadır. Jelleri doğrudan yaraya uygulayabilirsiniz. Ayrıca E vitamini içeren tabletleri eczanelerden satın alarak ağız yoluyla da alabilirsiniz.

4

Yaraları iyileştirmek ve ameliyat izlerini azaltmak için kakao yağı kullanabilirsiniz. Kakao yağını yaranıza ovarak yedirmelisiniz. Kakao yağı çoğu eczanelerde ve aktarlarda bulunmaktadır.

5

Eczanelerden satın alacağınız yara izlerini kapatan kremler ile derin ve hasarlı izlerinizi kapatabilirsiniz. Hasarlı hücre alanlarını kurtarmak ve yeni hücrelerin büyümesini sağlamak için yardımcı olan kremleri doktorunuzdan isteyin.

6

Doğal kremleri kullanmak için doktorunuzdan izin alın. Doğal kremler hasarlı hücreleri iyileştirir ve daha az fark edilebilir bir seviyeye getirir.

7

Eğer ameliyat izleri çok büyük ve kapanacak durumda değilse, estetik ameliyat düşünebilirsiniz. Yeni dokuların yara üzerinde oluşmayacağı kanaatine varan uzman doktorların tespitleri doğrultusunda, hasarlı dokuları yeni dokularla değiştirerek rahatsız edici yara izlerinizden kurtulabilirsiniz. Bu işlemin kesin sonuca ulaşması için süreç titizlikle sürdürülmelidir.

İpuçları

  • Yara izlerinin kapanması için üzüm çekirdeği yağı da kullanılabilir.
  • Yaralarınız iyileşmeye başladıktan sonra yaralı bölgeyi sarsmayacak ve kanatmayacak şekilde hafifçe ovalayarak da yara izlerinizin kapanmasına katkıda bulunabilirsiniz.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.