Ameliyat izini gidermek için neler yapılır?

| 2014/11/01 | 0 Comments
Dikiş izini gidermek

Ameliyat izini gidermek için

Ameliyat izleri genelde merak ve dokunmalar sonucu yaranın iyileşmesi sürecinde artmaktadır. Bu konuda ameliyat sonrası doktorun talimatlarına mutlaka uyulması gerekmektedir. Ameliyat yaraları tamamen kapanmadan fiziksel aktiviteleri artırmayın ve kimyasal içerikli kozmetikleri kullanmayın. Ameliyat sonrası bir fizik tedavi uzmanı ile de çalışılabilir. Kesi alanının tamamen iyileşmesi sırasında perküsyon ve sürtünme masaj teknikleri kullanarak yaralı dokuyu canlı tutabilir ve doku kaybını önleyebilirsiniz. Böylelikle ameliyat izleri daha hafif olacaktır.

Ameliyat izini gidermek için dikkat edilecek noktalar

1

Yaralı dokuyu hafifletmek için perküsyon ya da dokunarak masaj yapın. Parmak ucu ile ameliyat yarası üzerine hafifçe hassas dokunuşlar yapın. Zamanı geniş tutun ve düzenli olarak uygulayın.

2

3 saniyede bir dokunuş oldukça idealdir. 5 – 7 dakika boyunca aynı noktaya dokunun, uyuşukluk fark edeceksin. Sonra başka alana tekrar dokunuşlar yapın. Bu egzersizleri uzun süre günde 2 kez deneyin.

3

Hassasiyeti geliştirmek ve canlı deri görünümünü tekrar yakalamak için masaj yapın. Sürtünme masajı ile dokular hareketlenecektir. Ameliyat izi üzerine bir parmak yerleştirin ve yavaşça iterek 5 saniye boyunca sürtün. El Parmakların cilt üzerinde kaymasından ziyade sürtünme yolu ile masaj uygulama daha faydalıdır.

4

Cilt ve yara dokusunun daha taze görünmesine katkıda bulunun. Parmak egzersizlerini artırın.

İpuçları

Ameliyat izlerine losyon ya da krem ​​uygulamadan önce uygun şekilde yaralı bölgeye masaj uygulayın.

Etiketler:

Kategori: Cilt Bakımı, Genel, Vücut Bakımı

Yazar Hakknda ()

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir