Ameliyat izleri nasıl azaltılır? Ne iyi gelir?

0
Vücut
Ameliyat izleri nasıl azaltılır

Eğer ameliyat olacaksanız her ameliyatta olduğu gibi, sizin de bazı ameliyat izleriniz olacaktır. Ameliyat izlerinin şiddeti yapılan işlemlerin yanı sıra cilt tipinize ve ameliyat sonrası bakımınıza da bağlıdır. Ameliyat izlerini önlemek için, ameliyat sonrası doktorunuzun açık bir şekilde verdiği talimatlara uyun.

Ameliyat izleri için kullanılacak malzemeler

  • Yara bakım kremi
  • Kakao yağı

Ameliyat izleri için yapılacaklar

1

Günde üç kez izlerin üzerine bir yara izi tedavi kremi sürün. Birçok yara kremi soğan özü içerir ve bu öz sayesinde ameliyatlarınızı daha etkin bir şekilde azaltabilirsiniz. Yaklaşık 8 ila 12 hafta boyunca gayretli bir şekilde yapılan uygulamanın sonuçlarını göreceksiniz.

2

Ameliyat izinizin üzerine kakao yağı uygulayın. Kakao yağını ameliyat izlerinizi azalmak için uzun süreli kullanabilirsiniz. Ayrıca cildi daha nemli tutar, ameliyat iziniz daha az belli olur.

3

Ameliyat izlerini hafifletmek için reçeteli kremler hakkında dermatologlara danışabilirsiniz. Azaltıcı veya beyazlatıcı kremler hiperpigmentasyon ile ameliyat izlerini azaltmaya yardımcı olabilir. Doktorlar da reçetelerine sık sık Retin-A kremlerini yazıyorlar. Retin-A hücre yenilenmesini teşvik edecek, vücudunuz daha hızlı bir şekilde yeni, az hasarlı cilt hücreleri üretecek.

4

Ameliyat izlerinize lazer tedavisini uygulatabilirsiniz. Lazerler kozmetik cerrahide ameliyatların azalmasının da oldukça etkili olduğu gösterilmiştir. Ameliyatınızın gerçekleştiren çoğu doktorun ameliyat izleri için lazer tedavisi sağlaması mümkün olacaktır. Genellikle, olumlu sonuçlara ulaşabilmek için birkaç seans gerekir.

5

Kimyasal peeling için dermatologlarla konuşabilirsiniz. Kimyasallar derinin üst tabakaları ile yanarak reaksiyona girer. Cilt iyileştikten sonra ameliyat izleri daha hafif olacaktır. Dermatolog sizin cildinize uygun olan peelingi belirleyecektir.

6

Günlük olarak ameliyatlı bölgeye masaj yapın. Her gün iki kez ortalama olarak 5 dakika boyunca ameliyat izlerinizin üzerine masaj yapın.

7

Uygun gıda ve yeterli su ile cildinizi besleyin. Vitamin ve mineraller açısından zengin bir beslenme düzeni oluşturun. Vitaminler ya da işlenmiş gıdalar yerine taze gıdalarla beslenmeyi hedef alın. Ayrıca günde en az 8 bardak su içilmesi gerekir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.