Ameliyat izleri nasıl engellenir? Neler yapılmalıdır?

0
Siyah bikini
Ameliyat izleri nasıl engellenir

Herhangi bir ameliyat sonrası yaralarda iz kalma riski büyüktür. Açık kesim ameliyatlarda vücutta açılan yaranın iz bırakmadan kapanması oldukça zordur. Ameliyat izinin büyüklüğü doktorun cerrahi yeteneğine de bağlı olmaktadır. Ancak, ameliyat sonrasında bazı önleyici adımlar atarak ameliyat izlerinin çok fazla olmasının önüne geçilebilir. Ameliyat izlerinizin kapanması için uygulanacak yöntemlerde adımları dikkatlice uygulayınız.

Ameliyat izlerini engellemek için ihtiyaç listesi

  • Anti bakteriyel sabun
  • Güneş
  • Güneş koruyucu giysiler
  • Krem
  • Retin – A kremler

Ameliyat izlerini engellemek için yapılacaklar

1

Ameliyat yaralarının bakımı konusunda doktorunuzun talimatlarına uyun. Doktorunuz dikişlerinizi örtecek kadar bir bandaj ile kapatacaktır. Dikiş etrafındaki bölgeyi anti bakteriyel sabunlarla hafifçe yıkayarak temiz tutunuz.

2

Cildiniz ameliyat nedeniyle savunmasız kalacağı için, güneş ışınları yaralı bölgeden uzak tutunuz. Güneş ışınlarının zararları olabilir. Güneş koruyucu giysiler giyebilir veya kapalı alanlarda kalabilirsiniz. Ayrıca bölgeye hafif bir koruyucu krem sürebilirsiniz.

3

Yara tedavisini hızlandırılması için günde 3 defa yara tedavi edici kremler kullanılabilir. İçerisinde soğan özü olan kremler özellikle ameliyat izlerinin görünümünü azaltmak için kullanılabilir. Bu uygulamayı 8 hafta boyunca sürdürmelisiniz. Ameliyat dikişleri alındıktan sonra uygulanacak krem tedavileri ile daha iyi sonuçlar alınabilir.

4

Cildinize masaj yaparak ölü dokuları harekete geçirebilirsiniz. Masajla beraber katılaşmanın da önüne geçebilirsiniz. Her gün 3 – 5 dakika ameliyat izi olan bölgelerinizi ovarak masaj uygulayınız

5

Ameliyat izlerini tedavi edici silikon bazlı kremler kullanılarak mevcut yara izleri hafifletilebilir. Bu silikon bazlı uygulamayı birkaç hafta boyunca deneyin.

6

Kullanacağınız kremlerle ilgili olarak öncelikle doktorunuzdan tavsiyeler alınız. Retin-A kremler hücre yenilenmesini ve kollojen üretimini teşvik ederek yeni cilt hücrelerinin büyümesini sağlamaktadır. Önemli ameliyat izlerinizin kapanması için kullanacağınız Retin-A kremleri reçeteye ihtiyaç olmadan eczanelerden tedarik edebilirsiniz.

İpuçları

Çok fazla ameliyat izleriniz varsa lazer tedavileri deneyebilirsiniz. Lazer tedavisi ile önceden var olan yara izlerinin de görünümünü azaltabilirsiniz. Lazer tedavisine başlamadan önce doktorunuzla görüşmeyi unutmayın. Ayrıca ameliyat sonrası yaranızı tahriş edecek hareketlerden kaçının.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.