Ameliyat izleri nasıl geçer?

0

 

Yüz
Ameliyat izleri nasıl geçer

Sağlığınız için ameliyat olursunuz ama ameliyatın ardından cildinizde kalan izler sizi oldukça rahatsız eder. Sağlığınıza kavuşmuşsunuzdur ama cildinizdeki görünüm bozukluğu nedeniyle ameliyat izleri nasıl geçer diye arayışa girmişsinizdir. Hele ki ameliyat iziniz görünür bir yerdeyse ve büyükse insanların bakışları da sizi rahatsız edebilir. Bu nedenle ameliyat izlerini geçirmek için uğraşırsınız.

Ameliyat dolayısı ile oluşan dikiş izleri, teknolojinin ve tıbbın gelişimiyle birlikte artık kabus olmaktan çıkmıştır. Önceleri doktorlar estetik görünümü önemsemedikleri ve önceliği sağlığa verdikleri için gelişi güzel dikişler atıyorlardı. Ancak estetik kaygının artmasıyla doktorlar daha dikkatli davranmaya başladılar ve dikiş çeşitleri de arttı. Klasik ip dikişlerin yerini estetik dikişler, metal zımba dikişler almaya başladı. Ayrıca ameliyat izleri için de çeşitli ilaçlar, bitkisel formüller çıktı.

Ameliyat izinden rahatsızsanız öncelikle şunu söylemem gerekiyor. Eğer dikiş atılalı yıllar olduysa yani çocukluğunuzda dikiş atıldıysa ve artık 30 lu yaşlara geldiyseniz ameliyat izlerinizin geçmesi biraz zor. Bunun için ya yeniden bir estetik operasyon geçirmeniz ya da doktorların tavsiyesi ile lazer yöntemleriyle tedavi olmanız gerekiyor. Ancak bu dikişinizin büyüklüğüne, cildinizde bulunduğu konuma göre değişiklik gösterebilir.

Daha ameliyat olmadan dikiş izlerini düşünmeye başladıysanız cerrahınızla en baştan görüşmenizde fayda var. Cerrahınız ameliyat sonrasında sizin için uygun olacak yöntemleri en baştan gözden geçirecektir.

Ameliyat izleriniz için kullanacağınız ürünler konusunda oldukça hassas olmanız gerekiyor. Her önünüze gelen ürünleri kullanmamaya özen göstermelisiniz. Hele ki ameliyatınız derin bir ameliyatsa enfeksiyon kapma riskiniz artabilir. Ya da yaranızın iyileşme süreci uzayabilir.

Ameliyat izinizi geçirmek için kullanacağınız yöntemlere asla dikişleriniz alınmadan başlamamalısınız. Yoksa yaranız iyileşmeyecektir. Hatta dikişler alındıktan en az 3 hafta sonra dikiş izlerine müdahale ettirmelisiniz. Yoksa diğer risklerin yanında dikiş izinin kalıcı bir şekilde cildinize yerleşmesine de neden olabilirsiniz.

Ameliyat izleri için bitkisel çözümler

Ameliyat izlerinizi kesinlikle geçirecek bitkisel çözümler yoktur. Sayacağım ürünler kimisinde işe yarayabilir, kimisinde de hiçbir etki göstermeyebilir. Doktorlarınızın vereceği kremlerin yanında elma yağı, tatlı badem yağı, havuç yağı gibi cilde nem veren yağlar ameliyat izlerinin geçmesinde, hafiflemesinde size yardımcı olabilir. Ayrıca ameliyat izleri yaşa bağlı olarak da tedavi edilebilir. Genç, elastikiyetini kaybetmemiş sağlıklı bir ciltte ameliyat izinin geçmesi daha kolaydır. Ancak yaş ilerledikçe daha uzun bir süreç alacaktır.