Ameliyat izleri nasıl yok edilir?

0
Kadın vücıudu
Ameliyat izleri nasıl yok edilir

Ameliyat sonrası oluşan izler çoğu kişinin kabusu olabiliyor. Özellikle ameliyat edilen yer görünür bir bölgedeyse can sıkıcı bir görünüm oluşabiliyor. Vücudumuz da oluşan bu izlerden kurtulmak için; ameliyat izler nasıl yok edilir, bu izler kalıcı mı sorularını doktorlarımıza soruyoruz.

Her ne olursa olsun ameliyat izlerinin yok olması fizyolojik bir olaydır. Gerek cerrahi işlemin kalitesiz yapılması gerek hastanın ameliyat bölgesine iyi bakamaması bu izleri iyice can sıkıcı hale getirebilir.

Ameliyat İzini Yok Etmek Mümkün mü?

Ameliyat izlerinin tamamen yok edilmesi maalesef mümkün değildir. Günümüzde teknolojinin de gelişmesiyle beraber lazer tedavisi ile yara izi tedavileri yapılmaktadır. Lazer uygulamalarındaki en etkili yöntem Fraksiyonel CO2’dir. Fransiyonel lazer tedavisi yara izinin derinlerine inerek kötü iyileşen dokuları eritir ve bu alanda yeni sağlıklı dokunun oluşmasını sağlar. Tabii ki bu oluşum göz ile görülemeyecek kadar küçük bir oluşumdur ve iyi sonuçlar elde etmek için uzun bir tedavi süreci gerekebilir. Genellikle seans aralığı 3 -4 hafta olarak belirlenmiştir ancak tedavi süreci hastaya göre değişebilir.

Tedavi sürecinde ağrı konusunda çekimser olanlar için fransiyonel tedavi daha uygun olabilir. Çünkü bu tedavi sürecinde hasta çok hafif yanık hissi alır.  

Ameliyat İzinin Görünürlüğünü Azaltan Faktörler

1- Ameliyat izinin doğal vücut çizgilerinize uygun olması

2- Derinin dikim işleminin iyi yapılması

3- Dikiş sırasında kullanılan dikiş ipinin kalınlığı ve dokuya uyumu

4-Dikişin zamanında çıkarılma işlemi önemlidir.

Maalesef ameliyat izleri hastalar için kaçınılmazdır. Estetik işlemlerde dahi ameliyat izlerinin mevcut olduğu unutulmamalıdır. Bu izler farklı yöntemler ve cerrahi beceri ile saklanabilmektedir.

Ameliyat izlerini yok etmek için önerilen çeşitli jeller ve bitkisel formüllerde mevcut ancak şuan için en verimli sonucu lazer tedavisi ile almanız mümkündür.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.