Ameliyat izlerinden kurtulma yöntemleri hakkında

0
Kadın vücudu
Ameliyat izlerinden kurtulma yöntemleri

Ameliyat sonrası vücudunuzda kalan ameliyat izleri sizlere rahatsızlık verebilir ve onlardan utanabilirsiniz. Hiç kimse ameliyat izlerinin fark edilmesini istemez. Siz de imkanlarınızın ölçüsünde uygulayabileceğiniz çeşitli yöntemlerle ameliyat izlerinizden kurtulabilirsiniz.

Ameliyat izlerinden kurtulma yöntemleri nelerdir

  • Yara bakım kremi
  • Dermatolog
  • Mikrodermabrazyon
  • Lazer tedavisi

Uyarılar ve Açıklamalar

1

Günde 2 – 3 kez ameliyat izlerine krem tedavisi uygulayın. Ayrıca soğan özlü kremler ameliyat izlerine daha çok etki etmektedir. Soğan özlü kremler kullanmaya özen gösteriniz. 8 hafta boyunca düzenli olarak krem tedavisini uyguladığınızda ameliyat izlerinizin hafiflediğini hatta kaybolduğunu göreceksiniz. Bu süre ileri yaştaki kişilerde 12 – 16 hafta sürmektedir.

2

Silikon tabakalar kullanın. Ameliyat izlerinizin üzerine uygulayacağınız silikon tabakalarını 8 – 10 gün boyunca yara üzerinde bırakın. Silikon tabakalar yaralarınızı yumuşatacak ve izlerin solmasını sağlayacaktır.

3

Ameliyat izlerine krem tedavisi uygulayın. Kremi 2 -3 dakika boyunca ize masaj yaparak yedirin. Krem ile ameliyat izleri azalacak ve genellikle yaralı doku kaybolacaktır.

4

Ameliyat izli bölgenizdeki hücre yenilenmesini hızlandıracak kremler hakkında dermatolog ile görüşünüz. Retin-A kremler, hücre yenilenmesini sağlayacak ve kollajen üretimini teşvik ederek yeni cilt hücrelerini yaralı bölgede etkin kılacaktır. Ayrıca alfa hidroksil asitler içeren kremler kullanarak bu işlemi daha da hızlandırabilirsiniz.

5

Ameliyat izleriniz ağır derecede ise mikrodermabrazyon düşünün. Mikrodermabrazyon tedavilerini, profesyonel bir doktora yaptırın. Küçük kumlama tipi cihazla yapılacak olan bu işlem ameliyat izlerinizi hafifletecektir. Bu işlemde deri üst katmanları kaybolacak, yerine yeni canlı deri hücreleri gelecektir. Diğer yöntemlere göre daha uzun süre alan mikrodermabrazyon biraz da ağrılı bir süreçtir.

6

Dermatoloğa başvurarak ameliyat izleriniz için lazer tedavisi hakkında bilgi alın. Lazer ışınları ile ameliyat izleriniz büyük oranda kaybolacaktır. Lazer hasarlı cilt hücrelerini ortadan kaldıracak ve yeni deri hücrelerini ikame edecektir. Lazer tedavisi ayrıca renksiz, kabarık ve çukurlu ciltler için de etkili bir tedavi yöntemidir.

İpuçları

  • Ameliyat izlerinin tedavisi sürecinde sabırlı olun. Bu ameliyat izlerinden kurtulmak zaman alacaktır. Eğer tedavi programına sadık kalırsanız zaman içerisinde izlerinizden kurtulabilirsiniz.
  • Lazer tedavisi veya mikrodermabrazyon tedavisi alacaksanız mutlaka güneş ışınlarından uzak durmalısınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.