Ameliyat izlerinin geçmesi için neler yapılmalı?

0
Kaslı kadın vücudu
Ameliyat izlerinin geçmesi için neler yapılmalı

Deride meydana gelen ameliyat izlerinin tedavisi uzun zaman almaktadır. Cerrahi kesiler genel olarak enfeksiyona karşı bandaj veya sargı bezi ile sarılmaktadır. Ameliyat sonrası zımba ve dikişler eriyip kaybolacak veya doktor yardımıyla alınacaktır ancak dikiş izleri yarada kalıcı olacaktır.

Kaşıntı

Ameliyat kesileri veya ameliyat sonrası yaralar, iyileşmeye bağlı olarak kaşıntı meydana getirmektedir. Yaralarınız kaşındığı zaman dokunmak ve yaraları kaşımak, enfeksiyon kapma riskini artıracaktır.

Ameliyat izi tedavisinde kesinlikle acele etmeyin. Ameliyat sonrası dönem sizin için zor geçebilir. Ameliyat sonrası herhangi bir diyet programı ve egzersiz düşünüyorsanız doktorunuzla mutlaka görüşmelisiniz. Aksi halde yanlış uygulamalar ameliyat yaralarınızın tekrar hasar almasına sebep olacaktır.

Vücudunuz hiç bir ekstra müdahale gerektirmeden yaralarınızı iyileştirme yeteneğine sahiptir. Zamanla dikiş etrafındaki kızarıklık kaybolacak ve deri yavaş yavaş kaynamaya başlayacaktır. Cildinizin iyileşmesini hızlandırmak için, masaj losyonu ve anti-mikrobiyal özelliklere sahip bir merhem de kullanabilirsiniz

Ameliyat sonrası kalıcı yara izlerinden kurtulmak için, Dermabrazyon, lazer tedavisi ve kriyoterapi gibi tedavi yöntemleri uygulanabilir. Ayrıca ameliyat izlerini kapatmak için herhangi bir tedavi yöntemini uygulamadan önce, bir dermatolog ile görüşmelisiniz.

Masaj Etkileri

Etkili bir derin doku masajı ile yara izlerinin hafiflemesini sağlayabilirsiniz. Fizik tedavi yöntemleri, yeni yaralanmalara sebebiyet verecek şiddette olmamak kaydıyla ameliyat izlerinin geçmesi için etkili bir yöntemdir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.