Argan yağının faydaları nelerdir

0
Argan yağı
Argan yağı

Yalnızca Fas’ın güneybatısında yetişen ve Faslı kadınların yüzyıllardır kullandığı argan yağının modern tıp bilimi tarafından keşfedilmesi kısa bir süre önce gerçekleşmiştir. Yüz, saç, vücut ve tırnak bakımında kullanılabilen argan yağı özel bir üründür ve diğer yağlara göre daha pahalıdır. E vitamini açısından son derecede zengin olan bu yağın yemeklik ve kozmetik olmak üzere 2 türü vardır ve cilt bakımı üzerindeki olumlu etkilerinden faydalanabilmek için soğuk pres veya soğuk sıkma olarak tabir edilen gerçek argan yağının kullanılması gerekir. Yağın rafine olarak da bilinen yemeklik türü kavrularak elde edildiğinden ötürü orijinal yağ özelliklerini kaybeder ve cilde herhangi bir faydası yoktur.

Cildi çok kısa bir süre içinde nemlendiren ve hücre yenilenmesi konusunda da faydalı olan argan yağının anti-aging özelliği cildin genç kalmasına yardımcı olur ve kırışıklıklar üzerinde de etkilidir. İçeriğinde zeytinyağından daha fazla e vitamini bulunan argan yağı ayrıca antioksidan özelliğine de sahiptir. Argan yağının maksimum etki göstermesi için yağı kullanmadan önce cildinizi temizlemelisiniz. Yüz bakımı için kullanıldığında cildi yumuşatır, olağanüstü bir nemlilik kazandırır ve ciltteki tahriş/iltihaplanma sorunlarını azaltabilir. Sabahleyin bu yağı kullanarak cildinizi güneş ışınlarından ve kötü hava koşullarından koruyabilirsiniz. Hamilelik çatlakları üzerinde de etkilidir. Akneler, siyah noktalar ve sivilcelerin bakımında, selülit ve çatlak izlerini gidermek ve göğüs bakımı yapmak için de argan yağını kullanabilirsiniz.

Güçlü bir antioksidan olan argan yağı saçlı derideki kan dolaşımını hızlandırdığı ve saç diplerini güçlendirdiğinden ötürü saç bakımı için de kullanılır. Hatta yağın en belirgin etkisini saçlarda gösterdiğini söyleyebiliriz. Argan yağıyla saçlı deriye masaj yaparsanız saçlarınız daha parlak ve güzel bir görünüm aldığını ve saç dökülmesinin de azaldığını görürsünüz. Tırnak bakımı için ise yağın şu şekilde kullanılması önerilir: Tırnaklarınızı eşit miktarda limon suyu ve argan yağından oluşan bir karışımın içinde 15 dakika bekletin. İşlemi haftada 1 kez uygulayarak daha sağlıklı ve güçlü tırnaklara sahip olabilirsiniz.

Masaj yağı olarak da mükemmel bir ürün olan argan yağını vücudunuzun tamamı için kullanabilir ve bu sayede ipek gibi, pürüzsüz bir cilde sahip olabilirsiniz. Yağı temiz cildinize uygulamanız ve aşağıdan yukarıya doğru hareketlerle sürmeniz tavsiye edilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.