Aromaterapik yağların etkileri nelerdir, hangi yağ ne için kullanılır?

0
aromaterapik yağlar
aromaterapik yağlar

Aromaterapi bitkisel öz yağlarla yapılan terapi olarak nitelendirilebilir. Yoğun etki sağlayan yağların çeşitli yollarla tatbik edilmesi size bir çok fayda sağlayacaktır. Tabi hangi yağın neye iyi geldiğiniz bilip doğru kullanım sağladığınız takdirde bu olumlu etkilerden faydalanmanız mümkündür.

Aromaterapi buğu yolu ile, tütsü olarak , kompres yaparak, masaj uygulamaları ile ve banyoda yapılabilir. Aromaterapide kullanılan yağlar konsantre yağ özleri olduğu için özellikle hassas ciltlerde doğrudan tatbik edilmesi ciltte yanmalara kızarıklıklara neden olabilir. Yoğun etkileri nedeniyle çok dikkatli kullanılmaları gereken aromaterapik yağlar cilt tarafından hızlıca emilebilen özelliktedir.

Aromaterapik yağların en çok kullanılanları ;sinir sistemine tonik olarak etki sağlayan fesleğen , onarıcı ve yapılandırıcı tarçın, korumanızı arttırıp cilt hastalıklarında iyileştirici özelliği bulunan limon , solunum yollarına iyi gelen okaliptüs , ağrılı eklemlere çözüm sunan ardıç , kas gevşeten yaraları iyileştiren sakinleştirici lavanta , antiseptik çam, cildi canlandırıcı etkiye sahip yenileyici gül , yorgunluk gideren mine ,stresi gideren ylang-ylang , kırışıklara iyi gelen buğday özü , yoğun kırışıklıklarda tedavi edici özelliği bulunan jojoba olarak sıralanabilir.

Cilt güzelliği için yoğun olarak kullanılan yağlar ise yorulmuş cildinize mucizevi bir etki sağlayacak olan gül ağacı , nemini kaybeden ciltlere yeniden nem sağlamak için fındık , yağlı ciltleri arındırmak için kullanılabilen lotus ağacı , biberiye , limon , sardunya , bergamut , ada çayı , ve papatya , kırışıklıklar için portakal ,siyah noktalar için nane ve nemlendirici olacak gül yağlarıdır.

Özellikle yoğun kırışıklıklarınızı gidermek için 1 çorba kaşığı keten tohumu yağı , 1 çorba kaşığı jojoba yağı , 1 çorba kaşığı avokado yapı yarım litre kaynar su 1 ve 1 çorba kaşığı buğday özü yağını karıştırarak elde edeceğiniz tarifi biz gazlı bez yardımı ile cildinize mesaj yaparak kullanabilirsiniz. Bu karışım cildinizdeki gerginliği alarak sizi rahatlatacaktır. Düzenli kullanımda ise yoğun kırışıklarınız için tedavi edici etki sağlar.

Cildinize uygulayacağınız bu yağları doğrudan kullanmamalısınız. Bir nemlendirici kremle karıştırabilir ya da farklı karışımlar yaparak uygulayabilirsiniz. Cildinizin tamamında kullanmadan önce küçük bir bölgeye kullanarak olumsuz bir etki yapıp yapmadığını kontrol etmeni öneririz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.