Avuç içinde kabarcıklar ve tedavisi

1
Gül tutan eller
Avuç içindeki kabarcıklar

Avuç içi direkt olarak çevre ile temas kurulan bölgedir. Avuç içinde kabarcıklar oluşması sonucunda oluşan rahatsızlık kişinin gün içerisindeki faaliyetlerini de olumsuz şekilde etkilemektedir. Ellerde kabarcık oluşumunun en önemli nedenleri egzama, mantar hastalığı, böcek sokması ve alerjik oluşumlardan kaynaklanabilmektedir. Toplumumuzda sıkça görülebilen rahatsız edici durumlardan birisidir avuç içindeki kabarcıklar. Genellikle alerjik reaksiyonlardan kaynaklansa da boyalar ve tahrişe neden olan kimyasal maddeler de avuç içinde kabarcıkların oluşumuna yol açmaktadır. Özellikle aşçılarda, ev hanımlarında ve ressamlarda su, sabun ve deterjan ile boya gibi kimyasal madde içeren ürünlerin kullanımı nedeniyle avuç içinde bu kabarcıklar oluşmaktadır.

Avuç içinde egzama oluşumu avuçta ciddi kızarıklıklar ve kaşıntılarla birlikte görülen kabarcıklar şeklinde kendini göstermektedir. Aynı şekilde avuç içinde kabarcıkların oluşumu sedef hastalığının da belirtileri arasında yer almaktadır. Avuç içerisinde kan dolaşımı sıkça yaşanmaktadır. Bu nedenle bazı kullanılan ilaçlar yan etkilerini avuç içerisinde oluşan kabarcıklar şeklinde de gösterebilmektedir.

Avuç içinde kabarcıkların tedavisi

Avuç içerisinde oluşan kabarcıkların tedavisinde ilk olarak kabarıklığa neden olan etmenin belirlenmesi gerekmektedir. Avuç içinde kabarcıklar oluşumuna neden olan etmenin bulunarak o etkenden uzak durulması bir nevi problemin de tedavi edilmesidir. Eğer kabarcıklar ileri derecedeyse doktor kontrolünde merhem ya da antibiyotik kremler de kullanılması gerekmektedir. Ayrıca kabarıklıkların daha da oluşmasını önlemek için avuç içine soğuk kompres uygulaması yapılması da tavsiye edilmektedir. Bunlar dışında uyulması gereken öneriler kimyasal maddelerden uzak durulması, eğer çok kullanılması gerekiyorsa ellerde eldiven kullanılarak bu ürünlerle temas kurulması, elleri çok fazla katkı maddesi içermeyen sabunlarla sabunlanması tavsiye edilmektedir. Özellikle kimyasal madde içeren parfüm, boya, şampuan ve deterjanlarla temas etmekten kaçınmalı ve mutlaka bu ürünler avuçlarınız için zarar oluşturuyorsa kullanımından uzak durmalısınız.

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.