Ayak çatlağı kaç günde iyileşir? Nasıl tedavi edilir?

0
Sakatlık
Ayak Çatlağı

Ayak problemleri ve ayaklarda yaşanan en önemli sorunların başında ayak çatlağı yer almaktadır. Ayak çatlakları genellikle ayakların topuk kısmında görülmektedir. Bu problem kişinin yürümesine engel olurken, ağrı yaşamasına ve şişlik gibi rahatsızlıklara da engel olmaktadır. Ayak vücuttaki en çok çalışan ve diğer organlara göre çevre ile daha çok temas kuran ve bu nedenle mikrop kapmaya en elverişli bölgedir. Özellikle ayak çatlağı oluştuğunda enfeksiyon riski artmakta ve önemli rahatsızlıkları bulunan kişilerde (şeker hastaları, kronik hastalığı bulunan kişiler gibi) riskler artış göstermektedir. Özellikle yaz aylarında havaların ısınması ile birlikte ayakların daha çok terlemesi ile birlikte topuklarda ayak çatlağı daha fazla oluşmakta ve yürümeye bile engel olmaktadır. Peki ayaklar için önemli bir problem olan ayak çatlağı kaç günde iyileşir ve neler yapılması gerekir.

Ayak çatlakları için öncelikle birkaç kür önereceğiz. Bu kürler sayesinde uygulama düzeninize göre en geç 2-3 hafta içerisinde ayak çatlaklarınızın geçtiğini göreceksiniz.

  • 1 çay kaşığı vazelin ve 1 adet limon suyunu karıştırarak ayaklarınızda çatlak bulunan bölgelere masaj yaparak uygulayın ve biraz bekledikten sonra ayaklarınızı ılık su ile yıkayın.
  • Öncelikle ayaklarınızı yarım saat kadar tuzlu suda bekletin. Bir çay kaşığı vazelin ile 2-3 aspirin ve 2-3 damla limon suyunu karıştırarak hazırladığınız karışımı ayaklarınıza sürün. Ayaklarınızı streç film ile sararak sabaha kadar o şekilde uyuyun.

Sizlere sunduğumuz bu kürler sayesinde ayak çatlağı kaç günde iyileşir sorusuna kısa zamanda çözüm bulabilirsiniz. Bunun dışında ayaklarınıza her gece vazelin sürerek ipek çorap giyip uyuduğunuz her sabah ayaklarınızın pamuk gibi olduğunu göreceksiniz. Sağlıklı ayaklara sahip olmak için fazla ayakta durmaktan ve uzun süre yürümekten kaçınmaya çalışın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.