Ayak çatlağına ne iyi gelir Çözümü nedir

0

AyakAyak çatlağı genellikle topuklarda etkili olur. Bu hiç görsel olmayan bir görünüme sebep olur. Bunun oluşma nedenleri arasında ciltteki aşırı kuruma, uzun süre topuklu ayakkabı giyme nedeniyle kilonun topuklara baskı yapması ve çıplak ayakla dolaşmak sayılabilir. Ayak çatlakları için, düzenli olarak ayak bakımının yapılması, uygun nemlendirici kremlerin kullanılması derin olmayan çatlaklar için faydalı olabilir.

Ayak çatlakları için ne yapılabilir?

Derin ayak çatlakları ise, ağrı ve kanama etkisi yapabilir. Bu nedenle çatlaklar derinleşmeden gereken önlemler alınmalıdır. Bunun için faydalı olabilecek nemlendirici bir krem almalısınız. Özellikle banyo sonrasında, ayaklar nemliyken kremi cildinize yedirerek sürün. Daha sonra ayaklarınıza pamuklu bir çorap giyin. Bu sayede kremin ayaklarınıza daha iyi nüfuz etmesini sağlarsınız. Ayaklarınızı kokulu ve ağır sabunlarla yıkamayın. Çünkü bu ürünler cildinizin daha fazla kurumasına neden olabilir.

Bütün dışarıda olanlar akşam geldiklerinde ayaklarını içine su koydukları bir leğende bekletebilirler. Bu hem ayak kokusuna iyi gelecek, hem de cildinizin nemlenmesine yardımcı olacaktır. Yalnız suyun fazla sıcak olmamasına dikkat edin. Bu cildi kurutabilir. Ayaklarınıza daha sonra nemlendirici kremden sürebilirsiniz.

Ayaklarınız için vazelinde kullanabilirsiniz. Gece yatmadan önce süreceğiniz vazelin, cildinizde tabaka oluşturarak, nemi içerde tutar ve kurumuş cildi yumuşatır. Vazelini sürdükten sonra yine ayaklarınıza pamuklu bir çorap giymelisiniz. Sabahleyin ayaklarınızın yumuşacık olduğunu görebilirsiniz.

Ayak çatlakları için kullanabileceğiniz doğal ürünlerin içinde, aloe vera jel ve badem yağını önerebiliriz. Bunları cildinize sürerek, ayaklarınızın yumuşamasını sağlayabilirsiniz. Bal ve zeytinyağıyla hazırlayacağınız kürle, ayak çatlaklarınıza çare olabilirsiniz. Ayrıca anti bakteriyel olan balın etkisiyle, çatlakların enfeksiyonlardan korunmasını sağlarsınız.

Ayak çatlağı sorunu yaşayan kişilerin açık ayakkabılar giymesini tavsiye etmiyoruz. Çoraplarınızı mutlaka pamuklu ve hava alanlardan tercih etmenizi öneriyoruz. Ayak çatlaklarınızda kanama, sızlama gibi etkiler varsa, mutlaka doktora gitmelisiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.