Ayak çatlakları için bitkisel çözüm

0
Ayaklar
Ayaklar

Ayak çatlakları kuru ve çatlamış bir görüntü ile hem estetik durmazlar hem de kişiye acı verirler. Bazı bitkisel çözümler ve topikal kremlerle bu sorunu aşabilirsiniz. Bunların yanında beslenme düzeninizde bazı değişikliklere gitmeniz gerekir.

Ayak çatlakları için bitkisel çözümler

Düzenli olarak vazelin sürmek ayak çatlaklarının iyileşmesinde etkili olacaktır. Vazelin çatlak ve kuru ayakları yumuşatmaya yardımcı olur. Ayaklarınızı yıkayın kurulayın ve daha sonra kalın bir tabaka halinde vazelini sürün. Sonra temiz, kalın beyaz bir çift çorap giyin. Bu işlemi gece yapın ve bu şekilde uyuyun. Bu tedaviyi sadece bir kaç kez uyguladığınızda aradaki farkı göreceksiniz.

Ayak çatlakları için bitkisel çözümlerden bir diğeri de muzla uygulanmaktadır. Olgun bir muzu alın ve püre haline getirin. Muzu ayaklarınıza sürün ve 10 dakika bekletin. Ardından ayaklarınızı durulayın ve kurulayın.

1 çay kaşığı gülsuyu ve 1 çay kaşığı gliserini karıştırın. Ayak çatlaklarınızın üzerine bu karışımı uygulayın. Bu birkaç gün içinde bölgeyi temizlemeye yardımcı olacaktır.

Kendinize bir spa keyfi yaşatarak hem ayak çatlaklarınızdan kurtulabilir, hem de ayaklarınızdaki çatlakları iyileştirebilirsiniz. 1 bardak parafin ile 1 çay kaşığı hardal yağını karıştırın. Malzemenin bulunduğu kabı sıcak su dolu bir kaba oturtarak eritin. Karışımı alın ve bir kaba aktarın. Karışım ılıklaştıktan sonra ayaklarınızı bu karışıma batırın. Soğumaya ve katılaşmaya başladığında ayaklarınızın etrafına sıcak bir havlu sararak on beş dakika dinlenin. Ardından parafin karışımı ayaklarınızdan soyarak çıkarın.

Ayaklarınızı gün boyunca temiz ve kuru tutun. Terlemeler ve losyon yada krem kalıntıları ayaklarınızın sağlığını bozabilir. Çeşitli hasarlara karşı ayaklarınızı korumak amacıyla rahat ayakkabılar tercih edin. Sivri burunlu ya da topuklu ayakkabılar giymekten kaçının. Ayak çatlakları sorununuz varsa bu ayaklarınızın düzenli olarak bakıma ihtiyacı olduğunu gösterir. Her gün on dakikanızı ayak bakımına ayırın. Ilık su kullanarak yumuşak bir sabunla ayaklarınızı yıkayın ve ardından vazelin kullanın. Vazelinin içine birkaç damla limon suyu katabilirsiniz. En iyi sonuçlar için bu uygulamayı günlük olarak yapın.

Beslenme

Beslenme düzeni cildinizin görünümünü korumada önemli bir rol oynar. Vitaminlerin, minerallerin, çinko ve omega-3 yağ asitlerinin eksiklikleri cildin kurumasına katkıda bulunabilir. Ayaklarınızın sağlığını ve görünümünü iyileştirmek için bu vitamin ve mineralleri içeren besinlerin beslenme düzeninizde yer aldığından emin olun. Yeşil sebzeler, buğday tohumu ve kepekli tahıllar dahil olmak üzere beslenme düzeninize E vitamini açısından zengin gıdalar ekleyin. Süt, dondurma, yoğurt ve brokoli de cildiniz için faydalıdır. Tavuk ve balık gibi demir açısından zengin gıdalar yiyin. Çinko ise istiridye, tavuk, yengeç, yoğurt ve kahverengi pirinçte bol bol bulunmaktadır. Omega-3 yağ asitleri alabilmek için ise keten tohumu, somon gibi soğuk su balıkları tüketebilirsiniz. Ayrıca omega-3 takviyesi almayı  tercih edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.