Ayak damarlarının şişmesi ne anlama gelir?

0
ayaktaki damarlar
ayak damarları

Uzun süre ayakta kalmak, fazla süreli yürümek, bayanlarda topuklu ayakkabı kullanımı gibi bazı nedenler ayak damarlarının şişmesi ile sonuçlanabilmektedir. Ayak damarlarının şişmesi bilinmeyen bir nedenden dolayı küçük kan damarlarının sızıntı yapması ve adet zamanında görülen nedenlerden kaynaklanabilmektedir. Bunlar dışında bazı nedenlere bağlı olarak ayak damarlarında şişmeler görülebilir.

Fizyolojik nedenler

Hipertansiyon

Hipertansiyon diğer adıyla yüksek tansiyon olarak bilinir. Yüksek tansiyon kılcal damarlarda ve böbreklerde çeşitli rahatsızlıklara neden olmaktadır. Bu rahatsızlıklar ya idrar yoluyla dışarı atılır, ya da ayak damarlarında şişmeler meydana gelir. Eğer ayak şişmesinin yanında kalp çarpıntıları da başlarsa kardiyoloji bölümüne başvurmak yararlı olacaktır.

Ayak Bileğinde Meydana Gelen İltihaplanma

Buna eklem iltihaplanması denir. Ayak damarlarının şişmesi eklem iltihaplanmasından kaynaklanan nedenler arasındadır. Bu durum özellikle ayakların üzerine basılması esnasında meydana gelen ani ağrılarla hissedilmektedir. Bu rahatsızlığa ortopedi bölümü bakmaktadır.

Damarlarda Meydana Gelen Rahatsızlıklar

Bacak damarlarında tıkanma meydana gelmesi ayakların şişmesine neden olmaktadır. Bu durum kesinlikle dikkat edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Bacak damarlarının şişmesi ile birlikte ayak damarları da şişiyorsa mutlaka kalp-damar hastalıkları bölümüne görünmek gerekir.

Hamilelik Nedeniyle Ayak Damarlarının Şişmesi

Gebelik durumunda görülen ayak şişmeleri gayet normal bir durumdur. Hamilelerde meydana gelen ayak şişmesi insanlardaki uterusun damarlara fazla baskı yapmasından dolayıdır. Hamilelikte meydana gelen bu şişmeleri uzanarak rahatça geçirebilirsiniz.

Çevresel Nedenler

Burkulma Nedeniyle Ayak Damarlarının Şişmesi

Burkulma ve ayak yaralanmaları nedeniyle ayak damarlarında şişme meydana gelebilir. Bu durumun nedeni eklem yerlerinde bulunan dokuların zarar görmesi ve ayak bileğini tutan bağlarda şişme meydana gelmesidir. Böyle bir durumda yapılabilecek en iyi uygulama soğuk kompres yapılmasıdır. Bir bez içerisine konulan buz ağrıyan bölgeler üzerinde bir süre gezdirilerek rahatlama sağlanabilir. Ayağın altına bir süre yüksek bir yastık koymak ve dinlenmekte fayda sağlayacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.