Ayak kokusu kabusunuz mu? Son verin gitsin!

0
Ayak
Ayak kokusu

Günümüzde insanların gündelik yaşantısını etkileyen pek çok rahatsızlıktan söz edebiliriz. Bunlar arasında ayak kokusu belki de kişileri en çok rencide eden problemlerin başında geliyor. Bu yüzden de eğer ayaklarınızda bir koku problemi yaşıyorsanız hızlı bir şekilde bu probleme müdahale etmenizde fayda olacaktır. Düşünülenin aksine son derece pratik işlemler ile bu can sıkıcı sorun giderilebilmektedir.

Ayak kokusuna son veren 8 pratik tarif

Karbonat

Bitkisel tedavilerde karbonat sıkça kullanılır çünkü bakterilerin üremesini engeller. Cildin PH dengesini düzenleyerek bakterilerin yaşam koşullarını değiştirir. Böylece kötü kokulara sebebiyet veren bakterilere veda edersiniz.

Bir kabın içine bir miktar ılık su koyun. Her beş bardak (1 lt) su için 1 çorba kaşığı kadar karbonat ilave edin. Geceleri yatmadan önce bu uygulamayı yapabilirsiniz. Ayaklarınızı 20 dakika bu suda dinlendirin. 7 gün bu uygulamayı sürdürün. Çoraplarınıza ve ayakkabılarınıza da bir miktar karbonat serpebilirsiniz. Böylece bakterilerin tekrar ayağınıza bulaşmasını engellersiniz.

Lavanta yağı

Lavanta yağı da aynı karbonat gibi birçok bitkisel tedavide kullanılır. Aromaterapik de etkisi vardır. Ayrıca peşinizi bırakmayan ayak kokunuz için de size yardımcı olabilir.

Bir litre ılık suya birkaç damla lavanta yağı dökün. 15 ila 20 dakika ayaklarınızı bu suda dinlendirin. Gün aşırı bu uygulamaya devam edin. Bir haftalık tedavinin sonunda etkisini göreceksiniz.

Şap

Şap sadece askerler için değildir! Biraz da ayaklarınıza hizmet etsin! Şapın antiseptik özelliği vardır. Bu nedenle, bu bakterilerin üremesini engeller.

Her bir bardak ılık su için bir çay kaşığı şap kullanın. Ayaklarınızı bu karışımda 15 20 dakika kadar bekletin. Ayaklarınızı güzelce kuruladıktan sonra biraz da pudra gibi şapı ayaklarınıza sürün. Bu uygulamayı koku probleminiz geçene kadar her gün devam ettirin.

İngiliz tuzu

İngiliz tuzu mikropların neden olduğu enfeksiyonlara iyi gelir. Ayrıca ayak kokusunu da geçirir. İngiliz tuzunun bir diğer faydası ayaklarınızdaki ağrıları almasıdır. Hem kötü kokulardan arınmak hem de ayaklarınızı dinlendirmek için ingiliz tuzunu kullanabilirsiniz.

Her bir litre ılık su için bir çay kaşığı ingiliz tuzu kullanın. Karışımda ayaklarınızı 15 dakika bekletin.

Çay

Çay ayak kokusuna neden olan bakterileri yok etmeye yardımcı tanik asit içerir. Çayı demleyin ve aynı içecekmiş gibi hazırlayın. Bir kovaya biraz dem biraz da sıcak su koyun. Ayaklarınızı çayda 15 20 dakika bekletin ve iyice kurulayın. Günde bir kez bir hafta boyunca çay banyosuna devam edin.

Sirke

Elma sirkesi
Elma sirkesi

 

Bakteriler sirkenin bulunduğu yerde üreyemez. Her ne kadar sirke kokusu rahatsız etse de neyse ki, kalıcı değildir! Altı bardak ılık suya bir bardak elma sirkesi ekleyin. Ayaklarınızı sirkeli suda 15 dakika bekletin. Ayaklarınızda sirke kokusunun kalmaması için, ayaklarınızı sabunla güzelce yıkayın.

Adaçayı

Adaçayı da aynı çay gibi tantik asit içerir. Hem ayak mantarına hem de ayaklardaki bakterilere iyi gelen tantik asitten faydalanmak için adaçayını deneyebilirsiniz.

Adaçayını demleyin ve ayaklarınızı adaçayında 15 20 dakika bekletin. Ayak kokunuz geçene kadar uygulamayı devam ettirin.

Zencefil kökü

Zencefil kökü bulması biraz zor fakat tüm bu yöntemleri deneyip sonuç alamadıysanız aramaya değer. Zencefil kökü de bakterilerin üremesini engelliyor ve onları öldürüyor. Bir zencefil kökünü püre haline getirin. Eşit miktarda sıcak suyla zencefil kökü püresini karıştırın ve bu karışımda ayaklarınızı 15 dakika bekletin. Bu uygulamanın işe yaraması için 15 gün sabretmeniz gerekecek.

Ayak kokusundan kurtuldunuz peki ya bir daha olursa?

Ayak kokunun sebebini bulun

Ayak kokusu giderilmek isteniyorsa eğer ilk olarak kokunun sebebinin bulunması gerekir. Kokuya sebebiyet veren olay ayağın termesi mi yoksa ayak mantarından kaynaklanan bir sebep mi, bunun bulunması tedavi için en önemli adımdır.

Ayaklarınızı kuru tutun

Eğer kokunun kaynağı ter ise bu konuda temel prensip ayakları kuru tutmaktır. Ortada bakterilerin etkileşime gireceği ter olmazsa direk olarak koku probleminin de önüne geçilecektir. Ayaklarınız uzun bir süre boyunca ayakkabı içinde kalıyor, havalandırma imkanı bulamıyor ve bunun sonucu ayaklarınız nemli, havasız bir ortamda kalıyorsa işte bu ortam bakteri üremesi için en ideal ortam olarak göze çarpmaktadır.

Pamuklu çoraplar giyin

Pamuklu çoraplar giyerek çoraplarınızın teri emmesini ve ayaklarınızın daha kuru olmasını sağlayabilirsiniz. Bu da direk olarak bakteri üremesini azaltacak ve ayak kokusu problemini daha düşük seviyelere çekecektir.

Düzenli olarak ayaklarınızı yıkayın

Ayakları periyodik olarak yıkamak da oldukça etkili bir yöntemdir. Özellikle bu işlemi gerçekleştirirken antibakteriyel sabunları tercih etmek daha etkili sonuç almanızı sağlayacaktır. Fakat kullandığınız sabunun PH değerine dikkat etmenizde fayda olacaktır. Eğer ayağınızın PH değerini bozarsanız çok daha kötü ayak problemleri ile karşılaşabilirsiniz.

Aliminyum içerikli sprey kullanın

Geceleri yatmadan önce ayağınıza alüminyum içerikli spreyler sıkmak oldukça etkili bir yöntemdir. Ayrıca giyeceğiniz ayakkabıya bu tarz bir spreyi bolca sıkıp, kurumasını bekledikten sonra giymek terleme problemini ciddi oranda azaltacaktır.

Ayak kokusu neden olur ?

Ayak kokusu, ayaklarda bulunan ve flora ismi ile anılan bakteri topluluğunun bazı kişilerde daha fazla bulunması ve bu bakterilerin gün içerisine ayağın terlemesi ile ortaya çıkan kimyasallar ile tepkimeye girmesi sonucu ortaya çıkmaktadır. Bahsettiğimiz bakteri örtüsü kişiden kişiye değişme gösterir ve kimi insanda çok az sayıda, kimi insanda ise ciddi boyutlara ulaşacak seviyede çoktur. Burada önemli olan nokta, flora bakteri örtüsünün ter ile temasını engellemektir. Bakteriler ter ile etkileşime girdiklerinde patlar ve ortaya çıkan kokunun sebebi budur. Bu yüzden ilk olarak dikkat edilmesi gereken nokta ayakların terlemesi problemidir. Gerekli özen gösterilir ve bakım uygulanırsa koku probleminin büyük ölçüde önüne geçilebilir. Bunun haricinde kokunun sebebi ayakta meydana gelen mantar da olabilir. Mantar enfeksiyon belirtisidir ve bunun sonucunda da ortaya kötü bir koku çıkmaktadır. Sadece kötü koku sebebiyle değil daha sağlıklı ayaklara sahip olmak adına bu mantarların tedavi edilmesi, ortadan kaldırılması gerekmektedir.

Ayak mantarı nedir ?

Yukarıdaki tüm bu önemleri aldığınız halde gene de ayak kokusu probleminiz devam ediyorsa, bu noktada akla gelen tek suçlu, ayak mantarı oluyor. Ayak mantarı günümüzde pek çok insanda gözüken ve terlemeye bağlı olarak ortaya çıkan bir rahatsızlıktır.

Dönemsel olarak giyilen ayakkabılar yılın belli bir döneminde kullanılmazlar. Bu dönemlerde ayak mantarı problemi olanların, kullanmayacakları ayakkabılarının içerisine mantar önleyici bir sprey sıkarak ayakkabıyı rafa kaldırmaları, gelecek yıl tekrardan bir mantar problemi ile karşılaşmalarının önüne geçecektir.

Botoks ayak kokusunu giderir mi?

Koku problemi ister bakteri kaynaklı, ister mantar kaynaklı olsun iki türünde ortak noktası ayağın terlemesidir. Bu yüzden özellikle son yıllarda uygulanmaya başlanan botoks, ayaklardaki terlemeyi azaltmakta hatta neredeyse sıfıra indirmektedir. Botoks uygulanan ayakta ter bezleri devre dışı bırakılarak terlemenin önüne suni olarak da olsa geçilebilir. Bunun haricinde tıbbi müdahaleyi kabul eden hastalarda ayak bölgesinde bulunan ter bezlerinin cerrahi operasyonla aldırabilir. Fakat tüm bunlara katlanmak istemeyen hastalar için piyasada kolaylıkla bulunabilecek ayak spreyleri yardımıyla koku probleminin önüne geçilmeye çalışılabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.