Ayak kokusu nasıl geçer? Neler yapılabilir?

0
Ayaklar
Ayak kokusu nasıl geçer

Eğer ayaklarınız ve ayakkabılarınız kokuyorsa bu durumun nasıl utandırıcı olabileceğini bilirsiniz. Bu sorunu yaşayan çoğu kişi ayak kokusu nasıl geçer diye araştırmalara girişmekte. Ayak kokusu genellikle terlemenin sonucudur. Ayaklarınız terlediğinde bakteriler daha çok ürer ve organik asitler üretirler. Bu da kötü kokunun sebebidir. Sıklıkla, ter neredeyse aynı anda buharlaşır. Ancak ayakkabı giyiyorsanız ayaklarınız terli kalır ve daha çok bakteri üremesine imkan verir. Bunun sonucu olarak sadece ayaklarınız değil, ayakkabılarınız da kötü kokar. Peki ayak kokusu nasıl geçer? İşte bununla ilgili birkaç ipucu:

  • Ayaklarınızı düzenli olarak yıkayın. Ayaklarınızı sık sık yıkamak ayaklarınızdaki bakteri sayısını azaltır. Tercihen ayaklarınızı günde en az 3 kere yıkamalısınız. Bunun için sıradan bir sabun kullanabileceğiniz gibi antibakteriyel sabunlar da kullanabilirsiniz. Ayakkabılarınızı tekrar giymeden önce ayaklarınızı bir havlu ile iyice kuruladığınıza emin olun.
  • Ayak banyosu yapın. En azından haftada bir kez, ayaklarınızı su içinde bekletin. Küçük bir kova veya leğen içine bir yemek kaşığı sirke ve bir tutam kabartma tozu koyarak ayaklarınızı bu su içinde 15 dakika bekletin. Daha sonra ayaklarınızı durulayın ve temiz bir havlu ile iyice kurulayın. Sirkenin asit içeriği bakterileri öldürür, kabartma tozu da bakterilerin üremesini zorlaştırır.
  • Ayaklarınızın her zaman kuru olduğuna emin olun. Ayaklarınızı her zaman kuru tutmaya çalışın. Bunu terinizin kurumasına izin vererek yapabilirsiniz. Yani eğer bir süreliğine de olsa ayakkabılarınızı çıkarma şansınız varsa bu şansı kullanın. Örneğin eve gittiğinizde terlik giymeden yalınayak dolaşmaya çalışın.
  • Terleme önleyici ilaç kullanın. Kullanabileceğiniz tonlarca terleme önleyici çözüm vardır. Örnek olarak terleme önleyici ayak pudraları satılmaktadır. Bu tip pudralar ayaklarınızın daha az süre terli kalmasını sağlar ve bu nedenle kokuyu azaltırlar. Bunun yanında yatmadan önce ayağınıza uygulayabileceğiniz kremler de bulunmaktadır. Bu terleme önleyici ilaçların tek kötü tarafı ayaklarda kuruluk ve tahriş yapabilmeleridir.
  • Ayakkabılarınızın kuru olmasına dikkat edin. Ayakkabılarınızı çıkardıktan sonra kutuya koyup kaldırmaktan kaçının. Eğer böyle yaparsanız bakterilerin üremesini arttırırsınız. Bunun yerine yapmanız gereken şey ayakkabılarınızı en az bir gece açıkta bırakmaktır. Kokuyu azaltmak ve ayakkabılardaki bakteri üremesini azaltmak için ayakkabıların iç kısımlarına kabartma tozu dökebilirsiniz. Ayakkabı tabanlarını çıkartıp ayrı bir şekilde kurumaya bırakmak, ayakkabıların daha çabuk kurumasını sağlar. Ayakkabılarınızı kurutmak için asla saç kurutma makinesi kullanmayın çünkü bu ayakkabılarınıza zarar verir.
  • Ayakkabılarınızı düzenli olarak temizleyin. Kirli ayakkabılar bakteriler için mükemmel bir üreme alanıdır. Eğer çoraplarınız gün içinde terler veya ıslanırsa hemen onları değiştirin. Dışarı çıkarken yanınızda her zaman fazladan temiz çorap alın. En iyi çoraplar nefes alan ve teri emen çoraplardır. Örneğin pamuk çoraplar bu açıdan kullanışlıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.