Ayak kokusuna karbonatlı çözüm

0
Ayaklar
Ayak kokusuna karbonatlı çözüm

Ayak kokusunun sebebi genellikle vücuttan atılan ter ile beslenen bakterilerdir. Ayaklarımızda çok sayıda ter bezi yer alır. Çorap ve ayakkabılar ise bakteriler için mükemmel bir üreme alanıdır. Eğer ayak kokusu tedavisi için bir yol arıyorsanız, ticari ürünler yerine doğal bir alternatif olarak karbonatı deneyebilirsiniz.

Ayak kokusunu önlemek için ayakkabınızın ve çoraplarınızın iç kısmına bir miktar karbonat dökün. Karbonatın kokuları emmesi için birkaç saat bekletin.

Ayaklarınızı her gün yıkarken, ayaklarınızdaki bakterileri azaltmak için anti bakteriyel sabun kullanabilirsiniz . Ayaklarınızı iyice yıkadıktan sonra, ayaklarınızı kuru tutmak için ayak tabanınıza ve ayak parmaklarınızın arasına karbonat sürün. Eğer mümkünse ayaklarınızı gün içerisinde arada sırada havalandırın.

Adaçayı çayı da ayak kokusunu önlemektedir. Özellikle gece terlemeleri sırasında oluşan ayak kokusunu önlemek için, gece yatmadan önce adaçayı bir bardak çay içmek .bir bardak adaçayı içebilirsiniz.

Ayak kokusuyla birlikte cildin çatlaması ve kaşınması, hafif ağrının olması mantar enfeksiyonunun belirtisi olabilir. Bu tür bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza başvurmanızda fayda olacaktır.

Sirke ile ayak kokusu tedavisi

1

Bir kaba 1/2 bardak sirke ve 1 litre sıcak su dökün . Kap ayaklarınızı daldıracağınız kadar geniş olmalıdır.

2

10 ila 20 dakika boyunca karışımda ayaklarınızı bekletin. Sirke asidi, ayak kokusuna neden olan bakterileri öldürecektir.

3

Ardından temiz , kuru bir havluyla tamamen ayaklarınızı kurulayın . Nem bakterilerin çoğalmasına neden olur.

4

Ayak kokusu kontrolünü sağlamak için, haftada birkaç kez bu bakımı tekrar edin.

Uyarılar

Bakteri üremesini önlemek için ayaklarınızı temiz ve kuru tutun. Hava dolaşımını sağlayacak çorapları ve ayakkabıları tercih edin.

Ayak kokusu devam ederse bir doktora görünün . Ayak kokusu, diyabet gibi altta yatan sağlık sorunlarının bir göstergesi olabilir.

Ayak kokusunu önlemek için alabileceğiniz önlemler

1

Pamuklu çorap giyin. Pamuklu çorap diğer kumaşlara göre daha nemi daha iyi atar ve ayaklarınızın hava almasına izin verir. Ayaklarınızı kuru tutar. serin ve kuru bir duygu ayaklarınızı bırakın. Sentetik çorapları giymekten kaçının. Sentetik çoraplar ayak kokusuna neden olmaktadırlar.

2

Çoraplarınızı sık sık değiştirin.

3

Ayakkabılarınızı daha sık değiştirin. Her gün aynı ayakkabıyı giymeyin. Günlük olarak farklı ayakkabıları tercih edin.

4

Tüm eski ayakkabılarınızı atın. Eğer eski fakat kirli ayakkabılarınızı daha uzun süre kullanmak isterseniz ayakkabılarınızı yıkadıktan sonra hızlı kurumasını sağlayın. Güneşin altına koyabilir ya da kurutma makinesine atabilirsiniz. Ayakkabılarınız, yıkandıktan sonra nemli kalmamalı, iyice kurumalıdır.

5

Çinko takviyesi alabilirsiniz. Eğer multi itamin kullanıyorsanız 13-15 miligram çinko içerdiğinden emin olun. Çinko, kokuya neden olan bakterilere karşı cildin daha dayanıklı olmasını sağlayacaktır.

6

Her gün su ve anti bakteriyel sabun ile iyice ayaklarınızı yıkayın . Ayrıca , haftada iki kez yukarıdaki sirke tarifini uygulayabilirsiniz.

7

Yaklaşık 20 dakika boyunca (tercihen geceleri ) ayaklarınızı çay deminde bekletin. Çay içerdiği asit sayesinde kokuları önler.

8

Kafein aşırı terlemeye neden olmaktadır. Bu nedenle gün içerisinde tükettiğiniz kafein miktarını azaltın veya tamamen kafeinden uzak durun. Aşırı terleme ayak kokusu yapacaktır

9

Ayaklarınızın hava almasını önleyecek tarzdaki ayakkabıları kullanmayın. Ayaklarınız ne kadar hava alırsa, terlemesi de o kadar önlenmiş olacaktır.

10

Sıcak su dolu bir kabın içine bir avuç İngiliz tuzu ekleyin. Ayaklarınızı, hazırladığınız bu suyun içerisinde 20-30 dakika boyunca bekletin. İngiliz tuzunun sağlık açısından insan vücuduna birçok faydası bulunmaktadır ve ayak kokusunu önlemesi de bunlardan yalnızca birisidir.

11

Poşet çayı demledikten sonra soğumaya bırakın ve soğuk çay poşetlerini yarım saat boyunca ayaklarınızda bekletin. Bu uygulama her gün yapılabilir.

12

Bir kaba sıcak su doldurun ve üzerine 2 şer yemek kaşığı sofra tuzu ve karbonat ilave edin. Kabartma tozu ve tuzun suda iyice çözülmesini sağlayın. Ayaklarınızı yarım saat bu suyun içinde dinlendirin. Dilerseniz sofra tuzu yerine İngiliz tuzu da kullanabilirsiniz.

13

Çinko oksit içeren deodorantlar ayak üzerindeki kokuyu hafifletmektedir. Terlemeyi önleyici spreyler ve koltukaltı deodorantları ,ayaktaki nemi azaltarak potansiyel ayak kokusunu önlemektedirler. Bununla birlikte, antiperspiranlar cildi aşırı kurutarak tahriş olmasına neden olabilirler.

14

health.howstuffworks.com ‘un haberine göre stres ve anksiyete vücuttaki bakterilerin çoğalmasına neden oluyor. Bu durum ayaklarınızdaki bakteriler için de geçerli. Eğer stresli günler geçiriyorsanız ve ayaklarınız kokmaya başladıysa, hayatınızda bazı değişiklikler yapmanın vakti gelmiş demektir. Beslenme düzeninize dikkat ederek, egzersiz yaparak ve stresle mücadele tekniklerini öğrenerek hem ruhen rahatlayabilir hem de ayaklarınızdaki o hoş olmayan kokulardan kurtulabilirsiniz.

15

Wikihow.com ’un ayak kokusu hakkında yayınladığı bir makalede düzenli ayak peelinginin, ayak kokusunu önlediğinden bahsediliyor. Ayak peelingi duşta ayakları sertçe ovalamak değildir. Burada amaç bakterilerin ortadan kalkmasıdır. Bu nedenle ayak peelingi kullanmanız gerekir. Dilerseniz ayak fırçası ya da kabak lifi de kullanabilirsiniz. Peeling sonrasında ayaklarınızı antibakteriyel sabun ile yıkayın. Böylece ayaklarınızı bakterilerden arındırmış olursunuz. Ayrıca ayaklarınızı iyice kurulayın. Parmak aralarını es geçmeyin. Parmak aralarınızın nemli kalması yeni bakteri oluşumunu destekleyecektir. Dilerseniz çorabınızı giymeden önce karbonat sürerek ayak kokusu tedavinizi tamamlayabilirsiniz. Ayak kokusu uzun süre devam ederse bir doktora danışmanızda fayda olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.