Ayak Kokusuna Son Vermek İçin Ev Reçeteleri

0

ayak kokusuna sonAyak kokusu, hem erkekler için hem de kadınlar için büyük bir sorun olsa da, özellikle kadınların ayak kokusuna son vermek için gayret sarf ettiği bilinir. Bakımlı ve güzel kadınların ayaklarının kokması kabul edilemez bir durumdur. Peki, ayak kokusu neden oluşur, nasıl geçer?

Daha çok terleme ile meydana gelen ayak kokusu, hiçbir kadının meydana gelmesini istemediği bir rahatsızlık sebebidir. Ayaklar gün içinde mutlaka terler. Ayakkabılar hava almayabilir, çok sıcak bir gün olabilir, spor yapılabilir, hızlı hareket edilmiş olabilir ya da diğer pek çok nedenden ötürü ayakların terlemesi gerçekleşebilir. Oldukça doğal bir durum olan ayak terlemesi, en nihayetinde kötü ve yavan bir kokuya sebebiyet verir. Kadınlar ise bu kokunun önüne geçebilmek için bir takım tedbirler almak isterler.

Sadece ayak terlemesi ile değil, hormonal değişimler yaşandığında da ayak kokusu ortaya çıkabilir. Örneğin kadınların hamilelik döneminde, genç kızlığa adım atılan ergenlik çağlarında ya da bunlara benzer bazı özel dönemlerde, bünye ile de alakalı olarak ayak kokusu yaşanabilir. Kadınlar bu kokuyu doğal olarak rahatsız edici bulmaktadırlar. Özellikle giyimine, kuşamına, güzelliğine ve kokusuna dikkat eden kadınlar için ayak kokusu olayı korkunç bir durumdur.

Ayak kokusundan doğal yollar ile kurtulabilmek için bir takım ev reçeteleri hazırlanmıştır. Sizler de bu yöntemleri uygulayarak bu kokudan kurtulabilirsiniz;

* Eğer imkanınız varsa, kesinlikle aynı ayakkabıyı iki gün arka arkaya giymeyin.

* Banyo yapmanızın ardından, metili ispirto maddesini bir pamuk yardımı ile ayak parmaklarınızın arasına sürün. Ayak kokusuna son verebilmek için bu yöntem de oldukça işe yaramaktadır.

* Ayak spreyi ya da ayak deodorantı işinizi görmeye yardımcı olacak bir diğer yardımcı malzemedir.

* İlaçlı tabanlıklardan kullanarak ter ve koku oluşumunun önüne geçebilirsiniz.

* Ayaklarınızı her gün yıkayın. Bu durum cilt bakımı için de önemlidir. Ayaklarınızı güzelce yıkamanızın ardından mutlaka olması gerektiği gibi kurulayın. Yıkama ve kurulama işlemlerine bağlı olarak çoraplarınızı mutlaka günde en az 1 defa değiştirin.

* Havalandırma özelliği olan bir takım spor çorapları spor ve yürüyüş zamanlarında kullanın. Ayağınız nefes alırken terleme ve kokunun önüne geçebilirsiniz.

* Ayaklarınıza nefes aldıran ayakkabılardan giyin. Deri ya da kanvas ayakkabılar bu konuda size yardımcı olabilir.

* Limon suyuna ılık su karıştırarak bir karışım hazırlayın ve haftada en az 3 ya da 4 kez bu karışımda ayaklarınızı bekletin. Bırakın ayaklarınız tazelensin.

* Koşer tuz olarak bilinen sofra tuzundan daha kalın ve daha büyük tuz kristalleri içeren tuz türü ile 1 litrelik suyu karıştırın ve bu karışımda ayaklarınızı bekletin.

* Güçlü aroması olan sarımsak, pastırma gibi yiyeceklerden az tüketin. Bu yiyecekler ter kokusuna yansıyarak dışarıya kötü kokular salabilmektedirler.

* Stres de önemli bir ter ve koku kaynağıdır. Sakin olmaya çalışarak soğuk kanlı yaşayın. Bu şekilde mutlaka hem vücut, hem de ayak kokusunun önüne geçeceksiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.