Ayak mantarı nasıl iyileşir? Neler yapmak gerekir?

0

ayakMantarın 150.000 çeşit türü bulunmaktadır. Vücudun bir çok bölgesinde görülebilirler. En sık görülen türü ayak ve tırnak mantarıdır. Ayak mantarlarına bir küf çeşidi neden olur. Oluşan bakteriler ölü deriyi yiyerek beslenirler. Bir çok kişi hayatında 1 kez mutlaka ayak mantarı olur ancak çoğu zaman farkında olmadan alınan önlemlerle mantar fark edilmeden geçer. Bazı durumlarda ise mantarın ilerlemesine neden olan tercihler nedeniyle ciddi mantar sorunları yaşanabilir.

Ayak mantarının en önemli belirtisi kaşıntıdır. Kaşınan bölgelerde kızarıklık görülmesi , ileri derecede devam eden bir mantar hastalığı varsa deri dökülmeleri ve soyulmalar , içi su dolu kabarcıkların varlığı , ayaklarda koku ve tırnaklarda renk değişiklileri mantarın ilk belirtileridir.

Mantardan korunmak için özellikle hamam sauna havuz kenarı gibi bölgelerde terlik kullanmaya özen göstermelisiniz. Mantar enfeksiyonu bakteri nedeniyle oluşabilen bir hastalıktır ve çok kolay bulaşabilir. Ayakların hava almadığı çorapları ve ayakkabıları kullanmak mantar oluşumunu tetikleyecektir. Havasız ortamlar mantarın gelişmesi için daha elverişlidir. Çoraplarınızı her gün değiştirin ve sıcak suda yıkayın böylelikle hastalığı oluşturan mikro organizmaları yok edebilirsiniz. Banyodan sonra parmak aralarınızı iyi kurulamanız mantar enfeksiyonunu önler çünkü mantarlar nemli ortamlara yerleşip çoğalırlar. Aynı zamanda ayaklarınız ıslakken çorap giymemelisiniz.

Aldığınız önlemlere rağmen ayak mantarı olduysanız nasıl iyileştireceksiniz? Elbette ki mantarla baş etmenin en etkili yolu mantar kremi ya da spreyi kullanmaktır. Ancak enfeksiyon çok ileri seviyede değilse parmak aralarınıza pudra sürmekte mantar enfeksiyonunu giderecek bir yöntemdir. Eğer ayaklarınızda mantar enfeksiyonu görüldüyse mutlaka tedaviye başlamanız gerekmektedir. Aksi takdirde enfeksiyon ilerleyerek yara oluşmasına açılan yaralardan giren mikroplarda daha ciddi deri sorunlarına yol açabilir.

Ayak mantarı nasıl iyileşir? Sarımsak ayak mantarlarında antiseptik özelliği sayesinde çok etkili olan bir bitkidir.6 diş sarımsağın üzerine tuz atıp lapa olana kadar dövdükten sonra üzerine alkol eklenerek elde edeceğiniz karışım ayak mantarınıza bitkisel bir tedavi uygulayacaktır. Karışımı hazırladıktan sonra cam bir şişeye koyarak 4 saat dinlendirmelisiniz. Kullanmadan önce şişeyi çalkalayarak kullanıma hazır hale getirebilirsiniz.

Gece yatmadan önce ayaklarınızı sabunlayıp ılık su ile durulayınız bir bez parçasını parmaklarınızın arasından geçiriniz. Yaptığınız bu işlem parmak aranızdaki ölü derilerden kurtulmanızı sağlayacaktır. Ölü derilerden arındıktan sonra hazırladığınız karışımı pamukla parmak aralarınıza sürün. Sıvının etrafa dağılmaması için parmak aralarınıza kuru pamuklar koyabilirsiniz. Bu pamuklar parmaklarınızın arasında en fazla 3 saat kalmalıdır.3 saat sonra pamukları çıkartıp ayaklarınızı yıkayacaksınız.2 hafta boyunca bu karışımı haftada 4 gün olmak üzere uygulamanız mantarlarınızdan kurtulmanızı sağlayacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.