Ayak terlemesine bitkisel yolla çözüm

0
ayaklar, dans, balerin, bacaklar
ayak terlemesine bitkisel çözüm

Ayak terlemesi, ayakkabılarınız diğer insanların yanında çıkartmanızı engelleyecek kadar sizi rahatsız etmeye başlamışsa, ayak terlemesine bitkisel çözüm yolları aramanın zamanı gelmiş olabilir. Zaman zaman ayakların terlemesi normal bir durum olsa da bazı kişiler hemen her gün ayaklarının aşırı terlemesinden muzdarip olabilir. Bu sorun hiperhidrosis olarak adlandırılır. Ter bezlerinin uyaranlara gerekenden daha fazla yanıt vermesinden kaynaklanmaktadır. Eğer ayda birkaç seferden fazla ayak terlemesi şikayetiniz varsa, ayak terlemesine bitkisel çözüm yolları mümkündür.

Ayak terlemesine adım adım doğal çözümler

Birinci adım

Pamuk çoraplar giyin. Aynı zamanda terletmeyen özellikte doğal iplerden yapılmış başka çoraplar da tercih edebilirsiniz. Naylon ve poliester teri hapseder ancak doğal iplerle yapılan çorapların yapısı daha geçirgendir ve ayaklarınıza daha çok havanın ulaşmasına imkan verir.

İkinci adım

Ayaklarınızı her gün yıkayın. Ayak kokusunu azaltmak için antibakteriyel sabun kullanın. Ayaklarınızı tamamen kurutun. Ayak parmakları arasında kalan bölümün de tam olarak kuruduğuna emin olun. Mantarlar ve bakteriler eğer parmak araları tam olarak kurumazsa oralara yerleşir, ürer ve kötü kokuya sebep olur.

Üçüncü adım

Ayaklarınıza ter önleyici ürünlerden uygulayın. Bu ürünleri sabah çoraplarınızı giymeden önce uygulayın. Ter önleyiciler yalnızca koltuk altındaki terlemeyi engellemez, ayak terlemesi için de etkin bir çözüm olabilir.

Dördüncü adım

Ayaklarınıza ayak pudrası uygulayın. Ter önleyici ayak pudrası ayağınızın fazla terini emer ve ayaklarınızın kuru kalmasını sağlayarak ayak kokusunu azaltır.

Beşinci adım

Çoraplarınızı sık değiştirin. Çoraplarınızın nemlendiğini hissettiğiniz zaman çıkarın, ayağınızı yıkayıp kuruladıktan sonra başka bir çift çorap giyin. Yanınızda ıslak mendil bulundurarak ayağınızı yıkayamadığınız zamanlarda çorap değiştirmeden ayağınızı temizlemek için kullanabilirsiniz.

Altıncı adım

Yarım bardak sirke ile bir litre suyu karıştırın ve ayaklarınızı 15 dakika boyunca sirkeli suyun içinde tutun. Bu da ayaklarınızın terlemesini azaltacaktır.

Uyarılar:

Her gün aynı ayakkabıyı giymeyin. Bazen ter ayakkabı içinde hapsolur ve kurumaz. Bu durumda aynı ayakkabıyı sürekli giymeniz terleme problemini kötüleştirebilir.

İpucu:

Mümkün olduğu kadar yalın ayak durmaya çalışın. Bu ayaklarınızın nefes almasını sağlayacaktır. Ayrıca terlik ve sandalet gibi ayaklarınızın hava almasını sağlayacak giyim tarzı da hem ayaklarınızın terleme hem de koku sorununu azaltır.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.