Ayak topuklarındaki çatlaklar nasıl geçer

0
Ayak bakımı
Topuklardaki çatlaklar

Ayak problemi denildiğinde ilk akla gelen ayak topuklarındaki çatlaklar sadece estetik problemi değil, bazı durumlarda ağrılara da neden olması nedeni ile sağlıksal da bir sorundur. Ağrının yanı sıra şişme ve kızarıklık da gözlenebilir ki bu bir enfeksiyon işaretidir. Oluşan çatlaklardan deri içerisine sızabilen bakteriler bu sıkıntılara yol açmaktadırlar. Öncelikle ayak topuklarındaki çatlakların oluşum nedenlerini açıklayacağız ve alınması gereken tedbirleri sıralayacağız.

Ayak topuklarındaki çatlaklar neden oluşur?

Cilt tipi kuru olan kişilerde ayak topuklarındaki çatlaklara diğerlerine nazaran daha fazla rastlanır. Topuk bölgesindeki derinin kalınlaşması, fazla süreli ayakta durmaların ve yürümenin ardından çatlamalara yol açar. Bedenimizin tüm ağırlığını taşıyan ayak topuk bölgemizdeki yağ hücreleri ezilme gösterirler, bu nedenle topuktaki derinin nemsiz kalması ile çatlamalar başlar. Mantar hastalığı da ayak tabanındaki nemsizliğe bir nedendir. Mantar sıkıntısı olanların mutlaka tedavi kremlerini kullanmaları önerilir.

Fazla kiloya sahip olmak, uzun süre ayakta durmak, topuk bölümü açık ayakkabıları sık kullanmak ve derinin kurumasına neden olan şeker ve benzeri hastalıklar ayak topuklarındaki çatlaklara neden olabilirler. Ayrıca mantar dışında cilt hastalıklarından olan egzama ve sedef gibi problemler de ayak topuklarındaki çatlaklara yol açabilmektedirler. Ayağın terlemesi ve sürekli olarak kapalı ayakkabı içerisinde kalması sonucu oluşabilecek bazı bakteriler de, topuğun tahribine ve çatlamasına neden olabilir.

Vücudumuzun diğer bölümlerine nazaran ayaklarımız dış çevre ile en sık temas halinde olan uzuvlarımızdır. Vücudumuzun da ağırlığını taşıdığını hesaba katarsak yıpranmasının ve bu tarz şikayetlerin artmasının nedenlerini çok rahat anlayabiliriz. İşte bu nedenlerden ötürü ayak bakımı çok mühimdir.

Çıplak ayakla dolaşmak, menopoz dönemi ertesinde artan cilk kuruması, topuklu ayakkabı tercihi, tiroid hastalığının neden olduğu cilt nem kayıpları, kalitesiz ve astarsız yanlış tabanlı ayakkabı seçimleri de ayak topuklarındaki çatlaklara sebep teşkil ederler.

Ayak Topuklarındaki Çatlakları Nasıl Önleriz?

Ayak topuk ve tabanında rastlanan çatlakların kuruma nedeni ile gerçekleştiğini açıkladık. En önemli tavsiyelerin başında yıkadıktan sonra ayakların iyice kurulanması nemli bırakılmaması, çıplak ayak dolaşılmaması, ayağa ufak gelen ayakkabı ve terliklerin kullanılmaması gelmektedir.

Yıkanma esnasında sıkça ponza taşı ile ölü derinin atılması sağlanmalıdır. Jojoba yağı ve sıvı E vitami gibi besleyicilerin gün içerisinde sıkça kullanılması önerilmektedir. Önereceğimiz tedaviler süresince ayak topuklarındaki çatlaklar yok olana kadar devamlı suretle ayak çorapla muhafaza edilmeli ve açık ayakkabı tercih edilmemelidir.

Ayak topuklarındaki çatlaklar için doğal tedavi çözümleri:

  • Tedavi yöntemlerinin en başında vazelin gelmektedir. Uyumadan önce her gece masaj yöntemiyle ayak topuklarındaki çatlakların olduğu bölgenin ovulması kısa bir zaman içerisinde faydalarını gösterecektir.
  • Ayaklarınızı ılık suda yıkadıktan sonra, vazelin ile limon suyunundan elde edeceğiniz karışımı ayak topuklarınızdaki çatlaklarınıza hafif bir masajla sürmeniz doğal tedavi yöntemlerindendir.
  • Uyumadan önce ayaklarınızı ılık sabunlu suyu içerisinde 20 dakika bekletip kuruladıktan sonra, zeytinyağı ile ayağınızı ovun ve pamuklu çorap giyerek sabaha kadar bekletin. 2 hafta içerisinde faydasını gözle görebileceksiniz.
  • Aktardan tedarik edebileceğiniz sarı kantoron yağını gece yatmadan önce ayak topuklarındaki çatlaklara yedirin. Kısa zaman içerisinde çatlak bölgedeki hasar onarılacaktır.
  • Eşit miktardaki limon suyu ve gliserin karışımı da topuklarınızdaki derinin yenilenmesini sağlar.
  • Soğuk su içerisine eklenen elma sirkesinde ayakların bekletmeniz ayak topuklarındaki çatlaklar ile savaşır.
  • Kakao yağı, pek çok mucizesi gibi ayak topuklarındaki çatlaklar için de iyi bir çözüm formülüdür.

Önerdiğimiz bu doğal tedavi çözümleri gibi birçok öneri daha bulabilirsiniz. Bu tedaviler sayesinde bu sıkıntıdan kolayca kurtulabilirsiniz. Ancak ayak topukları çatlaklarının hiç oluşmaması için yukarıda açıkladığımız tedbirlere dikkat etmenizi öneririz. Zira ayak topuklarındaki çatlakları giderseniz dahi bu önlemleri almamanız halinde yinelenecektir. Uzun süre kalıcı olarak bulunan ayak topukları çatlaklarının tedavisi sıkıntının ilerlemesi ile zorlaşmaktadır. Bu nedenle tüm gün bizi taşıyan, ayakkabı içerisinde sıkışan yorulan ve kahrımızı çeken ayaklarımıza mutlaka günlük bakım uygulamalıyız. Günlük bakım ihmali, yeterince su tüketmeme gibi birçok etken hem erkeklerde hem kadınlarda bu sıkıntıyı ister istemez yaratacaktır.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.