Ayakkabı kokusu giderme yöntemleri

0
Ayakkabı
ayakkabı kokusu

Kötü kokan ayakkabılar çok utanç verici olabilir, ihtiyacınız olduğu halde insanların önünde ayakkabınızı çıkarmaktan kaçınabilirsiniz. Eğer siz de bu insanlardan biriyseniz çoktan ayakkabı kokusu giderme yöntemleri hakkında araştırmalar yapmış olabilirsiniz. Ayakkabıların kötü kokusunu gidermek için doğal ve basit uygulanabilir yollar mevcut. Bu yazımızda ayakkabı kokusu giderme yöntemlerini sizin için derledik.

Karbonat ve mısır unu karışımı

Yarım su bardağı karbonat ve yarım su bardağı organik mısır ununu bir kaseye koyun. 10-15 damla limon esansiyel yağı ekleyin. İçerikleri iyice karıştırın. Karışım homojen hale geldikten sonra, tutam tutam ayakkabıların içine bu karışımı uygulayın. Ayakkabıları 4-5 saat bu karışım ile beklettikten sonra temizleyin. Kalan karışımı hava geçirmeyen bir saklama kabı içinde, oda sıcaklığında saklayabilirsiniz.

Esansiyel yağ karışımı

Bu tarif için aynı zamanda karbonata da ihtiyacınız olacak ancak içeriklerin çoğu esansiyel yağlardan oluşuyor. Bir su bardağı karbonat, 4 damla çay ağacı yağı, 3 damla lavanta yağı, 3 damla biberiye yağı ve 2 damla nane yağını karıştırın. Malzemeler iyice karıştıktan sonra hava geçirmeyen bir saklama kabına boşaltın. Ayakkabıları kullanmadan birkaç saat önce ayakkabıların içine uygulayın.

Adaçayı

Yine bu karışım için de karbonat kullanacağız. 2 yemek kaşığı karbonat ve 3 damla adaçayı esansiyel yağını kilitli bir poşete koyun. İyice çalkalayın ve daha sonra bir kaseye koyarak karışımın iyice kurumasını sağlayın. Kuruduktan sonra ayakkabılarınızın içine bol miktarda dökün. Bu işlemi düzenli olarak uygulayın.

Mısır unu ve limon yağı karışımı

Bu tarif için 5 yemek kaşığı mısır unu ve 4 damla limon yağı gerekiyor. Malzemeleri bir kasede iyice karıştırın. Bol miktarda karışım alın ve ayakkabılarınızın içine uygulayın. Karışımı bir gece ayakkabınızda bekletin ve ertesi sabah temizleyin.

Çay spreyi

Bir bardak çay hazırlayın. Çay soğuduktan sonra temiz bir sprey şişesine boşaltın. Çay ile ayakkabıların iç kısmını nemlendirin ve kuruması için bırakın. Ayakkabılar ertesi gün kurumuş olmalı, eğer kurumamışsa ayakkabılara bir tutam mısır unu atın. Daha sonra tekrar kurumaya bırakın.

Toz koku giderici

4 yemek kaşığı karbonat, 4 yemek kaşığı mısır unu, 20 damla çay ağacı yağı, 10 damla lavanta yağı, 10 damla limon yağını küçük bir kaseye koyun. Karışımı iyice karıştırdıktan sonra birkaç saat kurumaya bırakın. Daha sonra bol miktarda karışımı ayakkabıları çıkardıktan hemen sonra veya giymeden hemen önce ayakkabıların içine dökün. Ayakkabılardaki kötü koku arınana kadar bu işlemi düzenli olarak sürdürün.

Ayakkabılara koku giderici karışımlar uygulamak onların güzel kokmasını sağlamanın bir yoludur ancak ayakkabıların bu güzel kokusunu sürdürebilmek için temiz çoraplar giyin ve ayakkabıları giymeden önce ayaklarınızı temizleyin. Bu önlemler ile ayakkabıların tekrar kötü kokmasının önüne geçebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.