Ayakları yumuşatmak için doğal tedaviler

0
Ayaklar
Ayaklar

Ayaklarınız günlük işler nedeniyle zaten belli bir derecede yıpranırken bunun üzerine bir de yanlış ayakkabı seçimi eklendiğinde ayak cildinde sertleşme, pul pul dökülme ve kalınlaşma olması kaçınılmazdır. Bu dertlerden muzdarip kişiler için birçok tedavi yöntemi olsa da çoğu kişi ayakları yumuşatmak için doğal tedaviler aramakta. Bunun için birçok farklı doğal tedavi seçeneği bulunsa da, tedavilerin yanında ayağınızın günlük bakımı doğru bir şekilde yapmanız, doğru ayakkabı seçimi ve sık sık ayaklarınıza nemlendirici losyon sürmeniz de gereklidir. Ayakları yumuşatmak için doğal tedavileri merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

Ayaklarınızı suda bekletin ve ovalayın

Yumuşak ayaklar için yapabileceğiniz en önemli şeylerden biri uygun ayakkabı seçimi diğeri de yapabildiğiniz her an yorgun ayaklarınız için ayak banyosu hazırlamak. Eğer ayaklarınızın derisi sertleşmiş, nasırlaşmış ise ayaklarınızı bir süre suda beklettikten sonra ponza taşı ile sert kısımları ovalayabilirsiniz. Ayaklarınızdaki sertlikler gidene kadar bu işlemi günde bir kez uygulayabilirsiniz.

Limon ile ayak bakımı

Diğer bir kolay ve doğal tedavi yöntemi ise limondur. Bir limonun kabuğunu ayaklarınızın topuklarına yerleştirin. Daha sonra ya bir bandajla sararak veya üzerine çorap giyerek sabitleyin ve o şekilde yatın. Sabaha kadar bekledikten sonra çıkarabilirsiniz. Tedaviye başladıktan birkaç gün sonra ayağınızdaki nasırlar yok olmaya başlayacaktır. Bunun yanında ayaklarınızı gliserin veya lanolin içeren kremler ile de nemlendirmeniz tedaviyi kolaylaştıracaktır.

Ayaklarınız için aspirin mi?

Diğer bir alternatif tedavi ise yine ponza taşı kullanılmasını içeriyor ancak bu sefer ilginç bir ek ile birlikte: aspirin. 5 adet aspirini alın ve ezerek toz haline getirin. Aspirini ezmenin en kolay yolu bir yaprak kağıt havlu arasına koyduktan sonra bir kupa ile baskı uygulamaktır. Toz haline gelmiş aspirini yarım çay kaşığı su ve yarım çay kaşığı limon suyu ile karıştırın ve bu karışımı ayaklarınıza uygulayın. Ayaklarınızı plastik bir poşet ile sardıktan sonra sıcak bir havlu ile de sarın. Bu karışım yüz maskesine benzer bir şekilde etki gösterir. Ancak bu maskenin içeriği ayaklarınız için uygundur, yüzünüz için değil. 10 dakika bu şekilde bekledikten sonra ponza taşı ile ayaklarınızdaki ölü derileri temizleyin.

Ayaklarınızı yağlayın

Ayaklarınızı yumuşatmanın diğer bir yolu ise ayaklarınıza zeytinyağı sürüp bir gece boyunca beklemektir. Mutfak fırçası ile ayaklarınızı tamamen zeytin yağı ile kaplayın. Ondan sonra beyaz pamuk çoraplar giyip öyle yatın. Sabah çorabı çıkarıp ayağınızı durulayın. Bu işlemi haftada iki kere yaparak daha yumuşak ayaklara sahip olabilirsiniz.

Alternatif olarak ayağınızı gülsuyu ve gliserin karışımında bekletebilir ve daha sonra sert bir sünger ile ölü deriyi soyabilirsiniz. Bunun sonucu da yine yumuşacık ayaklar olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.