Ayakların üzerindeki yara izlerinin ameliyatla tedavisi

0
Ayak
Ayak

Ayaklarda meydana gelen izler doğal yaraların iyileşmesi sonucu kalabilir. Yeni doku oluşumu sonrası derideki belirli faktörlerin değişimi sona erer ve enflamasyon başlar. Özellikle kalojen bağ dokusu azaldığında iyileşme süreci kesintiye uğrar ve yara izleri kalır. Kalojen bağ dokusu için çok fazla protein tüketilmelidir. Ayaklardaki ölü dokular ve yara izlerinin kaldırılması için günümüz teknolojisinde yeni tıp teknikleri denenebilir ve sorunlar çözülebilir.

Yara izi ameliyat süreci

1

Ayaklarınız üzerindeki izlerin görünümünü azaltmanın en iyi yöntemi konusunda doktorunuza danışın. Yara izlerinin birçok farklı türleri vardır. Ve doktorunuz bu izler için en iyi tekniği sizinle paylaşacaktır. Bu teknikler sayesinde yara izleri görünümü önemli ölçüde azaltılabilir. Kullanılan prosedürler lazer cilt yenileme tedavileri, dermabrazyon, vasküler lazer tedavisi, kimyasal peeling ve dolgu enjeksiyonlarını ve içermektedir.

2

Yara kaldırma işlemi için hazırlanın. Laboratuar testleri sonucu bazı ilaçlar kullanılarak cerrahi operasyon esnasında kanama etkileri minimize edilmelidir. Sigara iyileşme sürecini yavaşlatabilir. Yara izi ameliyatı öncesinde sigarayı bırakmak iyi bir fikirdir.

3

Ameliyat öncesi ve sonrası, zamanında doktor muayenehanesi için klinikte olun. Farklı işlemleri tamamlamak için farklı süreler gerekebilir. Örneğin lokal veya genel anestezi gerekebilir. Tüm prosedürleri tamamladıktan sonra evinize gidip istirahat edin.

4

Doktorun verdiği tavsiyeleri sırasıyla dikkatlice uygulayın. Aşırı travmalardan kaçının ve birkaç hafta boyunca düzenli beslenerek özel bakımlar yapın. Doktorunuz tedavi alanının yanı sıra evde bakım konusunda size talimatlar verecektir.

5

Düzenli olarak tedavi alanını gözlemleyin. Nihai sonuçların tam olarak görülmesi birkaç hafta sürebileceği gibi bir yıl kadarda sürebilir. Ancak ameliyat sonrası yara izlerinde % 50 – % 80 oranında iyileşme görülecektir.

İpuçları

Amerikan Dermatoloji Akademisi’ne göre, ” Hiçbir iz hiç tamamen silinemez, taki yara izine mucizevi bir dokunuş yapmadığınız sürece.’’

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.