Ayakta egzama

0

 

Ayaklar
Ayakta egzama

Ayakta egzama, cilt kurumasına bağlı olarak cildin pullu ve kaşıntılı bir hal alması ve iltihaplanmasından kaynaklanır. Egzama bebeklerde ve çocuklarda sıklıkla görülür. Ayakta egzama belirtilerini azaltmak için birçok ilaç kullanılmaktadır. Çeşitli ev ilaçları ayakta egzamanın alevlenmesini engelleyebilir.

1

Hafif gliserinli bir sabun ile ayaklarınızı yıkayın. Birçok vücut sabunlarında bulunan kimyasallar cildi tahriş eder ve kurumasına sebep olur. Hafif gliserin sabun cildi temizler ve nemlendirir.

2

Düzenli antihistaminik ilaç alın. Antihistaminikler ayakta egzamanın alevlenme riskini düşürür ve alerjilere karşı sizi korur.

3

Bazı durumlarda antibiyotiklere ihtiyacınız olabilir. Dermatoloğunuz ayakta egzamanız için antibiyotik yada kortikosteroid topikal krem reçete edebilir. Bu tarz ilaçların en yaygın yan etkileri arasındaysa cilt incelmesi ve renk değişimi yer alır.

4

Beslenme düzeninizde süt ve kabuklu deniz ürünlerini azaltın. Ayakta egzamadan muzdarip birçok hastada gıda hassasiyetleri ve alerjiler vardır. Kabuklu deniz ürünleri ve süt cilt tahrişine neden olabilir. Semptomlar kayboluncaya kadar iki ila altı hafta için bu besinler tüketilmemelidir. Ayrıca egzamaya neden olan yiyeceklerden de uzak durulmalıdır.

5

Jeller, losyonlar, kremler ve sabun kullanarak cildinizi nemli tutun. Doktorunuz size ihtiyacınız olan yumuşatıcı bir türü veya türleri tavsiye ederek yardımcı olabilir. Bunun yanında yumuşatıcı ve nemlendirici kremlerin seçimini esasen en iyi siz yapabilirsiniz. Size en iyi gelen yumuşatıcıyı seçmeyi deneme yanılma yöntemi için zamana bırakın.

6

Kaşıntıyı azaltmak için soğuk kompres kullanın.

7

Egzamalarınız iyileşene kadar stesten de uzak durmanız gerekmektedir. Size kötü hissettirebilecek ve kaygı verecek her türlü durumdan uzak durup, bu süreci huzurlu geçirmeye çalışın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.