Ayakta tırnak mantarı oluşumu ve tedavisi

0

 

ayak
ayak tırnak mantarı

Birçok insanda yaşamı boyunca en az bir defa karşılaşılabilecek bir cilt problemi olarak bilinen tırnak mantarı, genellikle yetişkinlik ve ergenlik dönemlerinde oluşmaktadır. Ayak tırnak mantarı bayanlarda ve 12 yaşından küçük çocuklarda erkeklere oranda daha az görülmektedir. Ayak tırnaklarında mantar oluşmasının en önemli nedenleri arasında çıplak ayakla yerlere basma, kişinin bağışıklık sisteminin zayıf olması ve steril olmayan aletlerle uygulanan pedikür işlemi yer almaktadır. Bu arada ayak tırnak mantarının en önemli ve olumsuz özelliği ise bulaşıcı bir rahatsızlık olmasıdır.

Ayakta tırnak mantarı oluşumu nasıl olur

Mantar genellikle ayak tırnağının altında ve kenarlarında bulunan yataklarda oluşmaktadır. Tırnağın hasar görmesine neden her türlü olumsuz etkenler mantar oluşumunu tetiklemektedir. Mantar oluşumuna neden olan en önemli etmenler şunlardır:

 • Ayak tırnağına sert bir cismin düşmesi ya da ayak tırnağının sert bir bölgeye vurulması,
 • Yanlışlıkla ayak tırnağına istenmeyen bir şekilde basılması,
 • Tırnak kesimi esnasında çok derin kesme işleminin uygulanması,
 • Ayak tırnaklarının ucu sivri ya da küçük ayakkabılarda sıkışması gibi nedenler ayak tırnak mantarı oluşumunun nedenlerindendir.

Ayak tırnaklarında mantar oluşumu nasıl anlaşılır

 • Ayak tırnaklarınızda sarı renkli ya da kahverengi tonlarında renklenmelerin meydana gelmesi,
 • Tırnak üzerlerinde oluşan pul pul kalkmaların görülmeye başlanmasıi
 • Ayaklarda oluşan kötü kokuların hissedilmesi,
 • Ayak tırnaklarında acı hissedilmeye başlanması mantar oluşumunun belirtileri arasındadır.

Ayak Tırnak Mantarı Nasıl Bulaşır?

Tırnak mantarı bulaşıcı bir rahatsızlıktır ve enfeksiyona neden olma özelliği taşımaktadır. Özellikle bu enfeksiyonlar açık, ılık ve nemli alanlarda daha fazla yayılma gösterirler. Ortak kullanılması gereken alanlar, birkaç kişi tarafından kullanılan ortak havlular, terli ve ayakkabı eşyaların ortak kullanılması ayak tırnak mantarının bulaşması için en uygun yollardır. Sterilize edilmemiş manikür aletlerinin bir kişiye kullanıp temizlenmeden başka bir kişide kullanılması da mantarın bulaşmasını tetikleyen durumlar arasındadır. Yüzme havuzları da ortak kullanılan alanlar arasında yer alan ve mantarın sıkça bulaştığı alanlardan biridir.

Ayak Tırnak Mantarının Görülme Çeşitleri Nelerdir?

Ayak tırnak mantarı çeşitleri kişiden kişiye değişmektedir. Çok farklı şekillerde görülebilen tırnak mantarları vardır. Bunlar;

 • Bazı kişilerde görülen ayağın altında kızarma, kepeklenme ve kuruma şeklinde görülen mantarlar,
 • Ayağın altında görülen aşırı kızarmalar, rahatsız edici kaşıntılar ve su toplamalar yüzünden oluşan yaralar şeklinde görülen mantarlar,
 • Ayak parmağı arasında soyulma oluşması ya da yarılarak beyaz bir görüntünün meydana gelmesi şeklinde,
 • Bazı durumlarda ise ayak tırnağının kalınlaşarak renk değiştirmesi ve tırnağın soyulması şeklinde mantar çeşitleri görülebilmektedir.

Ayak Tırnak Mantarı Nasıl Tedavi Edilir?

Ayak tırnak mantarı kendi kendine iyileşme göstermeyen ve mutlaka doktor kontrolünde ilaç tedavisi uygulanması gerektiren bir rahatsızlıktır. Ayak tırnaklarında oluşan mantar tedavisine başlamadan önce tırnaklarınızı mümkün olduğunda kısa kesin. Mantarlı tırnağınızda kullandığınız aletleri mümkün olduğunca dezenfekte etmeye özen gösterin. Ayak tırnak mantarı tedavisi için eczanelerde mantar kremleri bulabilirsiniz. Bu kremler sayesinde en fazla 6-7 hafta içerisinde tırnaklarınızdaki mantarlardan kurtulabilirsiniz. Ayak tırnak mantarınız eğer çok ileri derecedeyse mutlaka doktor kontrolünde verilen kremleri kullanmaya özen gösterin. Ayrıca her gece yatmadan önce ayaklarınızı ılık su ve anti bakteriyel sabun kullanarak yıkayın ve pamuklu çorap giyerek uyuyun. Bu şekilde ayaklarınızda tekrardan tırnak mantarı oluşmasını önleyebilirsiniz.

Ayak Tırnak Mantarı İçin Öneriler

Ayak tırnak mantarı oluşumu sırasında ya da tedavi sonrasında ayaklarınızı mutlaka temiz ve kuru tutmaya özen gösterin. Ortak kullanılan yüzme havuzları ya da açık alanlarda terlik kullanmaya özen gösterin. Ayak tırnaklarınızı çok derin olmayacak şekilde ve ayakucu hizanızda kesmeye özen gösterin. Manikür ve pedikür esnasında kullanılan tırnak makası, törpü gibi aletlerin temiz olmasına özen gösterin. Ayakkabı seçiminizde sivri burunlu olmayan ve ayak parmaklarınızın da rahat etmesini sağlayan ayakkabılar seçin. Ayaklarınız için kullandığınız havlunun kişisel olmasına dikkat edin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.