Ayakta varis

0

 

Ayaklar
Ayakta varis

Ayakta varis özellikle kadınlarda can sıkıcı olabiliyor. Hoş olmayan görünümleri ve ağrı yapması nedeniyle ayaktaki varisler kişiyi zor durumda bırakabilir. Ayakta varis belirtileri, normal varis belirtileriyle aynıdır. Ayaklarda damarların dolanmış iplik şeklinde görülmesi ayakta varis belirtilerinin başında gelmektedir. Genellikle kırmızı, mor veya mavi renkte olan damarlar cilt yüzeyine çok yakın bulunurlar. Varisler küçük bir alanı kapladıkları gibi geniş alanlara da yayılabilirler.

1

Ayak varisleri damar duvarlarının zayıflamasından kaynaklanır. Nedenleri ise güneşe maruz kalma, çeşitli genetik nedenler ve hormonal değişimlerdir. Ayak varisleri için varis çorabı kullanılması fayda sağlayacaktır.

2

Sürekli ayakta durmaktan veya uzun süre oturmaktan kaçının. Eğer oturarak çalışmak zorundaysanız yarım saatte bir kalkın ve bir miktar yürüyün. Otururken mümkünse bacaklarınızı bir miktar yukarıda tutun. Evdeyken ayaklarınızın altına yastık koyarak uzanın. Düz ayakkabılar giyin ve yüksek topuklu ayakkabı giymekten kaçının. Düz ayakkabılar damarları destekleyen baldır kaslarını güçlendirirler. Gevşek giysiler giymeye özen gösterin.

3

At kestanesi varise iyi gelmektedir. At kestanesi hapını deneyebilirsiniz. Eğer herhangi bir kan hastalığınız varsa yada diyabetikseniz at kestanesi kullanmayın. At kestanesi hapını ticari amaçla satanlardan uzak durun ve hapı aldığınız firmayı iyi araştırın. At kestanesi tohumu zehirlidir. Alerjiniz varsa alerjik reaksiyona neden olabilir. Bunun yanında doktor kontrolünde kullanıldığında at kestanesi hapı varise çok iyi gelmektedir.

4

Eğer aldığınız tüm bu önlemlere rağmen ayak varislerinden kurtulamıyorsanız çeşitli uygulamalar yaptırabilirsiniz. Örneğin lazer tedavisi ve mikrodermabrazyon tedavileri varislere iyi gelmektedir.

5

Ayaktaki varislerden kurtulmak için kilonuzu izleyin ve dolaşım sisteminizi destekleyecek şekilde beslenin. Kabızlık ve şişkinliği önlemek için aldığınız tuz miktarını azaltın ve meyve, sebzeye ağırlık verin. Lif bakımından yüksek besinler tüketmeye çalışın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.