Ayaktaki nasır nasıl geçer? Nasıl bir yöntem izlemelisiniz?

0
Ayak
Ayak

Ayaklarımız vücudumuzun dış etkenlere en çok maruz kalan bölgelerinden biridir ve sert ayakkabılar gibi sorunlar neticesinde ayaklarda nasırlar oluşabilmektedir. Kimi zaman ağrısız bir sertlik, kimi zaman da çok ağrılı olabilen nasırlardan muzdarip kişiler ayaktaki nasır nasıl geçer diye yöntemler aramaktalar. Bu yazımızda ayaktaki nasırın nasıl geçtiğini anlatacağız.

Ayaktaki nasırları tedavi için gereken malzemeler

  • Karbonat veya sirke
  • Bir kova ılık su
  • Ponza taşı
  • Nasır sökücü

Ayaktaki nasır nasıl geçer: Tarifi

  • Giydiğiniz ayakkabıları ve hatta terliklerin numarasının ayağınıza uygun olduğuna emin olun. Nasırın ana sebebi uygun olmayan ayakkabı seçimidir. Doğru ayakkabı numarasını seçmek kolaydır, kendiniz için doğru numarayı bildiğinizi varsaymaktan vazgeçin ve bu konudaki uzmanların sözlerine kulak verin.
  • Nasırlarınızı sirke veya Karbonatkarıştırdığınız suda bekleterek yumuşatın. Bir bardak sirke veya kabartma tozunu bir kova suya karıştırarak ayaklarınızı 30 dakika boyunca bekletin. Sağlıklı ve yumuşak ayaklara kavuşmanın anahtarı bu formüldedir.
  • Ayaklarınız iyice ıslandıktan sonra ponza taşı veya metal nasır sökücü aletler ile ölü ve nasırlı deriyi yavaş yavaş çıkarın. Çok derine inmeyin, sağlıklı cilde zarar verebilirsiniz. İlk seferde nasırın tamamını alamamanız sorun değil. Ayağınızda nasırların oluşması uzun zaman aldı, iyileşmesi de o kadar çabuk olmayacaktır.
  • Sağlıklı cilde zarar vermeden alabileceğiniz kadar nasır dokusunu aldığınıza tatmin olduktan sonra favori nemlendiricinizi ayaklarınıza masaj yaparak uygulayın ve bir çift pamuklu çorap giyin. Çoraplar, nemlendirici losyonun ayaklarınıza daha iyi nüfuz etmesini sağlayacaktır. Bu işlem bir veya iki hafta içinde ayağınızın sağlığına yeniden kavuşmasına yardımcı olacaktır.
  • Eğer terlik kullanıyorsanız veya sık sık yalınayak dolaşıyorsanız bu işlemi haftada en az bir kere tekrar etmelisiniz. Bu şekilde ayağınızı daha uzun süre yumuşak ve sağlıklı tutabilirsiniz. Ayaklarımızdaki cilt de vücudumuzun her yeri gibi sürekli sıvı kaybeder. Eğer üzerinde çorap gibi nemi koruyacak bir şey olmazsa ayaklar nemi daha hızlı kaybeder. Bu nedenledir ki ayaklarda kuruma, çatlama ve nasır sorunları daha çok yaz aylarında ortaya çıkar.

İpuçları ve uyarılar

  • Nasırlarınızı alttaki canlı deriye zarar verecek kadar kazımayın. Bu hem ağrılı olabilir hem de kanamaya sebebiyet verebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.