Ayva çekirdeği jeli nedir nasıl hazırlanır

1
Ayva
Ayva

Ayva, çiçeğinden yaprağına, meyvesinden çekirdeğine mucize etkiler gösteren çok faydalı bir besindir. Antioksidan, paraben ve parafin içermesi nedeni ile ayva çekirdeği cilt için oldukça önemlidir. Tamamen doğal ve saf olan ayva çekirdeği her türlü cilt için fayda sağlar. Kozmetik firmalarının da kullandığı ayva çekirdeği cildi gerginleştirme, parlaklık kazandırarak canlılık verme ve sivilce giderme konularnda çok marifetlidir.

Ayva Çekirdeği Jeli Hazırlanması

3-4 adet ayvadan çıkartacağınız çekirdekleri ½ çay bardağı ılık su içerisine koyarak ağzı kalı bir şekilde 5 gün bekletmeniz gerekir. 5 gün sonra sıvının jel kıvamına dönüştüğünü fark edeceksiniz. Kapaklı bir kavanozda jelinizi buzdolabında saklamanızı öneririz. Jeli oluşturmak için kullandığınız su yerine eğer imkanınız var ise gülsuyu ya da saf su kullanırsanız başarı çok daha kısa sürede fark edilecektir.

Cildimiz için gereken bu müthiş jelimizi hazırladık, peki ayva çekirdeği jeli nasıl kullanılır? İşte size birkaç küçük ipucu;

  • Hazırlanma tarifini verdiğimiz ayva çekirdeği jelini temizlenmiş yüzünüze ve isterseniz dekolte bölgenize yedirerek sürebilirsiniz. C vitamini içeren bu jel cildinizdeki lekelerden sizi kurtaracak, cildinizi gençleştirecek ve gerginleşmesini sağlayacaktır.
  • Hazırlanma tarifini yukarıda açıkladığımız ayva çekirdeği jeli içerisine kaliteli bal ekleyerek kıvamı arttırabilirsiniz. Krem haline ulaşan bu kıvamı cilt kremi olarak kullanabilirsiniz.
  • Açıkladığımız jel ya da krem kıvamını yüzünüzde yarım saat beklettikten sonra ılık suyla yıkamanız ve bu işlemi düzenli uygulamanız halinde sivilce ve lekelerden kurtulursunuz. Aynı zamanda kırışıklıklarınız giderilerek cildiniz sıkılaşır ve gerginleşir.

Tamamen doğal olması nedeni ile hiçbir yan etkisi olmayan ayva çekirdeği jelinin nasıl hazırlanacağını ve uygulanacağınızı sizlerle paylaştık. Bebek gibi bir cilde sahip olmak istiyorsanız ayva çekirdeği jelini hazırlayıp dolabınızda bulundurmanızı ve düzenli olarak kullanmanızı tavsiye ederiz.

 

1 Yorum

  1. Makale çok ayrıntılı olmuş. Gerçekten çok kaliteli bir siteniz var düzenli takip edeceğim bundan sonra çok faydalandım yazıdan teşekkürler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.