Bacak bacak üstüne oturmak varisi tetikliyor!

0
Bacak bacak üstüne oturmak
Bacak bacak üstüne oturmak

Varisli bacaklar özellikle bayanlarda olduğundan daha yaşlı, bakımsız ve itici görünmesine neden olur. Sadece kozmetik bir sorun değil varisler, fizyolojik bir rahatsızlıktır ve ilerledikçe de kişide ağrı gibi farklı yakınmalara neden olur. Yapılan çalışmalar sonucunda, varise neden olan yeni bir etkenin daha farkına varılmıştır. Genç ya da orta yaşta görülebilecek bu rahatsızlığa özellikle bayanların bir alışkanlığı olan bacak bacak üstüne atarak oturmanın neden olduğu görülmüştür. Bacak bacak üstüne oturmak, bacak kan dolaşımını yavaşlatarak, dizin kilitlenmesine neden oluyor.

Neden bacak bacak üstüne atarak oturmamalıyız?

1

Dolaşımı engelleyerek, damarların kıvrılması, genişlemesiyle belirginleşmesine neden olur,

2

Henüz gözle görülmeyen kılcal damarlarda kanama oluşur ve ciltte morluklar meydana gelir,

3

Her ne kadar estetik bir oturuş pozisyonu olarak görünse de ciddi diğer damar problemlerine neden olur,

4

Sandalye ve koltukta mümkün olduğunda ayaklar yan yana gelecek şekilde oturmak çok daha sağlıklı bir duruş şeklidir,

5

Masa başı çalışan kişiler koltuklarında tam olarak bel boşluklarını dolduracak şekilde oturmalıdır. Sandalye ya da koltuğun ucunda oturmak da kan dolaşımını yavaşlatır.

6

Varis tedavisinde altın kural, ilerlemesini engellemektir. Bu nedenle oturarak çalışan meslek grupları gün içerisinde belirli aralıklarla birkaç dakikalığına da olsa yürümelidir.

7

Ofiste yanınıza alacağınız yedek sandalyeye 5 dakikalık bir süre içerisinde bacaklarınızı uzatarak kan dolaşımınızı hızlandırabilirsiniz.

8

Yüksek ökçeli ayakkabılar, şıklığınızı tamamlayan aksesuarlar olsa da bacak sağlığı açısından zararlıdır, çok sık yüksek topuklu ayakkabı giymekten kaçının.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.