Bacak inceltme sırları

2

 

Bacak zayıflatma
Bacak inceltme

Bacak inceltme sanıldığı kadar imkansız değildir. İnce bacaklara sahip olabilmek için belli başlı şeylere dikkat etmeniz gerekir.Bacaklarınızın kalınlığı fazla kilolardan kaynaklanabileceği gibi genetik özelliklerin bir sonucu olarak da ortaya çıkabilir. Kalın bacaklar kadınlar için her zaman bir sorun olmuştur. Özellikle bölgesel zayıflama zorlu bir süreç olduğundan çoğu kadın kalın bacaklarla dolaşmayı rutin bir programa uymaya yeğler.

Tavsiyelerimiz sayesinde etek mayo veya bol giysiler arkasına bacaklarınızı gizlemek zorunda kalmayacaksınız. Sadece gerçekten bacak inceltmek istiyorsanız biraz çaba ortaya koymak zorunda olduğunuzu unutmayın. Sadece birkaç gün içinde etkili sonuçlar beklememelisiniz.

Peki bacak inceltme nasıl yapılır? Birlikte göz atalım.

Bacak inceltme tekniği

Bacak inceltme tekniği aslında çok basittir. Egzersiz yapmadığınız günlerde daha az karbonhidrat tüketmek ve egzersiz yaptığınız günlerde karbonhidrat tüketmemektir.

Her egzersiz arasında 1-2 ara olmalıdır. Bu dinlenme süresi çok önemlidir. Ayrıca aç karnına kesinlikle egzersiz yapılmamalıdır. Bu yüzden karbonhidrat içeren atıştırmalıklar yedikten sonra egzersiz yapabilirsiniz.

Örnek bacak inceltme planı aşağıdaki gibidir:

1. Gün: egzersiz + karbonhidrat
2. Gün: Hiç egzersiz + az karbonhidrat
3. Gün: Egzersiz + karbonhidrat
4. Gün: Hiç egzersiz + az karbonhidrat
5. Gün: Egzersiz + karbonhidrat
6. Gün: Hiç egzersiz + az karbonhidrat
7. Gün: Hiç egzersiz + az karbonhidrat


Amacınız sadece bacak inceltme olmamalı, ince ve şekilli bacaklar olmalıdır. Bacak inceltme esasen çok zor değildir fakat bacakların şeklini güzelleştirmek tam bir marifettir. Türk halkı olarak genellikle karbonhidrat ağırlıklı besleniyoruz. Bu da hem yağ oranımızı yükseltiyor hem de mezura ölçülerimizi!

Kalın bacak sorununuz vücudunuzdaki fazla yağlardan kaynaklanıyor olabilir. Genel olarak zayıf da olsanız az miktarda yağ bile bacaklarınızı kalın gösterebilmektedir. Kas kütlesi etrafında oluşan yağlar bacakları kalınlaştırmaktadır. Amacımız hem yağlardan kurtulmak hem de bacak inceltmek ve bunu yaparken de bacaklarımızı şekillendirmektir.

Bacak inceltme diyeti

Eğer bacak inceltme nasıl olur merak ediyorsanız ilk yanıt fazla kilolarınızdan kurtulmaktır.

Ne yazık ki, kadın olarak bizler kalça ve üst bacak bölgesinden daha fazla kilo alıyoruz. Bu konuda genetik olarak yatkınlığımız bulunuyor. Bu genetik yapımıza bir de kalın bacaklar eklenince genetik kodlarımız kaderimizi belirliyor diye düşünüyoruz.

Aslında biraz önce bahsettiğim gibi bu bir kader değil değiştirilebilir bir durumdur.

Eğer bacak inceltmek istiyorsanız ve bu konuda ciddiyseniz harcadığınızdan az kalori almaya başlayın. Bacak inceltmek için egzersizin yanında diyet yapmaktan başka yol yoktur. Alınan kalorinin önemli olmadığını, sadece egzersizle bacak inceltmenin mümkün olduğunu savunanlara kulak asmayın.

Aldığınız kaloriler dışında bacak inceltme hızınızı genel olarak vücut yağ oranınız belirleyecektir.

Vücuttaki yağ oranı bacaklarda %18’dir. Her ne kadar zayıf olsanız da bacaklarınızın kalın olması fazla kilolarınızın bulunduğu anlamına gelir. Vücuttaki fazla yağlardan kurtulmak için sağlıklı beslenme programı ve düzenli egzersize ihtiyacınız olacaktır. Kan şekeri oranınızı dengede tutmak ve açlığınızı azaltmak için gün içerisinde sık sık yemek yemelisiniz. Toplamda 3 ana ve 3 ara öğün olmak üzere 6 kez yemek yemeniz gerekir.

Daha az kalori alıyor olmanız, daha az yemek yiyeceğiniz anlamına

gelmez!

Az kalorili ve son derece sağlıklı yemeklerden bol bol tüketerek hem sağlıklı beslenmiş hem de bacak inceltme imkanına sahip olmuş olursunuz.

Kan şekeri üzerindeki en büyük etkiye sahip olan gıdalar karbonhidratlardır. Hızlı sindirilen karbonhidrat yağ yakımını önler. Peki hiç karbonhidrat tüketmemeli miyiz? Mümkün olduğu kadar beslenme düzeninizden karbonhidratları çıkarın. Ekmek, makarna, pirinç gibi karbonhidrat içerikli besinler ya hiç tüketilmemeli ya da yok denecek kadar az tüketilmelidir. 

Bacak inceltme egzersizleri

Egzersiz yapmak kasları çalıştırdığından çoğu kadın bacak inceltme için egzersizin uygun olmadığını düşünür. Eğer bacak inceltmek istiyorsanız düzenli bir kardiyovasküler egzersiz programı hazırlayıp haftanın en az 5 günü bu programa uymanız gerekmektedir.  Kardiyovasküler egzersiz genel vücut yağının azaltılması ve vücudun tüm bölgelerinin sıkılaşmasına yardımcı olurken aynı zamanda yağ ve kalori yakar. Günde 30 ila 45 dakika yapacağınız egzersizler bacak inceltme için en mükemmel yol olacaktır. Üstelik bu egzersizler inatçı yağlardan kurtulmak için son derece etkilidir. Kaslarınızı şişirecek egzersizlerden ziyade az miktarda kası çalıştırdığınız etkili bir kardiyo egzersizi tercih edin. Örneğin yürüyüş yerine bisiklet çevirmeyi seçin. Aşağıdaki bacak inceltme egzersizlerini 10’ar kez tekrarlayarak yapabilirsiniz.

 

[tube]http://www.youtube.com/watch?v=k0vEfZRHBso[/tube]

 

[tube]http://www.youtube.com/watch?v=CZFJlgxKkLw&playnext=1&list=PL052881325B218C0D&feature=results_video[/tube]

 

Bacak inceltme egzersizlerinde en sık yapılan 3 yanlış

Tek bir egzersize yoğunlaşmak

Hayatta birçok şeyde olduğu gibi, gereğinden fazla yapılan egzersiz geri tepebilir. Ve kardiyo bu kurala bir istisna değildir.

Eğer çok fazla kardiyo yaparsanız bacak şeklinizi güzelleştirmek mümkün olmayacaktır. Bacak ve kalçalardan yağ kaybetmek istiyorsanız egzersizlerinizi çeşitlemelisiniz. Tek bir egzersize yoğunlaşmak bacak inceltmek için uygun olmayacaktır. Kardiyo egzersizleri çeşitlemeli ve aynı anda yapmalısınız.

Her gün egzersiz yapmak

Her gün kardiyo egzersizi yaparak bacak inceltmek mümkün değildir çünkü belirli bir zaman sonra vücudunuz bu rutine alışır. Yağ yakımı durur.

Kalori yakımına yoğunlaşmak

Yüksek kalori yakacağınız egzersizlere yönelmek her zaman doğru değildir. Etkili ve dengeli bir kardiyo egzersiz program hazırlamanız gerekir. Bunun yanında vücudunuzun salgıladığı stres hormonlarının miktarını azaltmak istiyorsanız kardiyo egzersizin toplam süresini yönetmek de çok önemlidir.  Kardiyo egzersiz süresi 60 dakikayı bulmamalıdır.

 


2 YORUMLAR

  1. Süper bir yazı çok teşekkürler
    “Kaslarınızı şişirecek egzersizlerden ziyade az miktarda kası çalıştırdığınız etkili bir kardiyo egzersizi tercih edin. Örneğin yürüyüş yerine bisiklet çevirmeyi seçin”
    demişsiniz
    Peki yüzme mi daha iyi bir tercih olacaktır yürüyüş mü ve de süresi 60 dk olmamalı yazmışsınız yani 30 veya 45 dk kardiyo yapıp 15 veya 30 dk da aerobik egzersiz mi yapmalıyız?
    Ve de “Eğer bacak inceltmek istiyorsanız düzenli bir kardiyovasküler egzersiz programı hazırlayıp haftanın en az 5 günü bu programa uymanız gereki” demişsiniz fakat verdiğiniz programda birer gün arayla egzersiz gözüküyor hangisine uymalıyız

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.