Bacaklardaki lekeler nasıl geçer? Ne yapılabilir?

0
bacaklar
Bacaklardaki lekeler

Bacaklardaki lekeler, cildi hassas olan kadınlarda sıklıkla rastlanan bir sorundur. Eğer, cilt yapısı normalden hassas ise, epilasyon şekli doğru değil ise ve yanlış kıyafet tercihleri yapılmış ise bacak lekelerinden bahsetmek mümkün olabilir.

Özellikle epilasyondan sonra bacaklar üzerinde ortaya çıkan kızarıklık, küçük sivilce şeklinde yaralar ve batıklar bacak lekesi olarak isimlendirilebilir. Daha çok beyaz ve ince tenli kadınlarda meydana gelen bacak lekeleri çeşitli nedenlerle ortaya çıkar:

Bacaklardaki lekeler nasıl geçer?

Öncelikle tüm epilasyon teknikleri arasında hangisinin en iyi ya da en kötü olduğunu söylemek mümkün değildir. Örneğin, jilet bazı kişiler için hiçbir şekilde sorun çıkarmayan bir yöntemken kimileri için kesinlikle doğru olmayabilir. Ancak ağda, hem çok daha ucuz hem de bacak lekelerini engellemek için en uygun tekniktir. Ağda, derinin en üstündeki ölü deriyi aldığı için cildi temizler. Aynı zamanda haftada bir ya da iki kez düzenli bir şekilde kese yapmak ve bunun için aktarlarda bulabileceğiniz ham ipek keselerden faydalanmak doğru bir çözümdür. Ancak burada dikkat edilmesi gereken şey, kesenin kuru keseleme şeklinde yapılmasıdır. Fakat taze deriye zarar vermemek için keseleme işleminin çok dikkatli ve yavaş yapılması gerekir.

Ayrıca bitkisel yağ kullanarak cildi yumuşak tutmak da akıllıca bir yöntem olur. Burada en önemli nokta, susam ya da badem yağı gibi tüyleri besleyen yağlardan uzak durulmasıdır. Lavanta ve gül yağı, rahatlıkla kullanılabilir.

Bacaklardaki lekelerin nedenleri

Epilasyon yönteminde farklılık

Eğer ağda kullanırken jilet kullanılmaya başlanmışsa ya da ağdadan sonra epilatöre başlanmışsa bacaklarda leke, batık görülmesi çok daha sık karşılaşılan bir durumdur. Çünkü ağda, bacaktaki ölü deriyi de temizler. Yani ağda adeta doğal bir bacak peelingi olur. Fakat diğer yöntemler ağda kadar doğal değildir.

Cilt yapısı

Eğer cildiniz ince ve bununla beraber normalden daha hassas ise bacak lekeleri ile karşılaşılması çok daha büyük bir olasılıktır.

Yanlış kıyafetler

Vücudu tamamen saran pantolon, çorap ya da tayt gibi kıyafetlerin sık sık ve uzun süre kullanımı bacaklarda batık oluşumunu hızlandırır. Aslında bu, çok anlaşılır bir durumdur. Çünkü tüyler, bacağın dış yüzeyine çıkmaya çalışırken, dar kıyafetler ile karşılaşarak cildin altına yani ters yöne doğru gitmeye başlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.