Badem yağı ile saçınıza hayat verin

0

 

Badem yağı
Badem yağı

Vitamin ve mineraller sağlığımız açısından oldukça fazla olumlu etkiye sahiptir. Bu olumlu etkiler cilt ve saç yoluyla dışarıya yansır. Vücudumuz ne kadar sağlıklı olursa genel görünümümüz de o kadar güzel olur. Saçlarımızın sağlıklı olduğundan emin olmak için öncelikle aldığımız vitamin ve minerallere dikkat etmemiz gerekir. Bununla birlikte dışarıdan da saçlarımızı vitamin ve minerallerle besleyebiliriz. Badem yağı bu iş için biçilmiş kaftandır.

Esansiyel yağlar aromaterapiden tutun da zayıflamaya kadar birçok alanda kullanılmaktadır. Badem yağı güzellik denince akla ilk gelen esansiyel yağlar arasında yer alıyor. Badem yağı kozmetik firmalarca da sıklıkla tercih ediliyor. Hem cilt hem de saç için son derece faydalı olan badem yağını gelin birlikte inceleyelim.

Badem yağı nedir?

Badem yağı, badem tohumlarından gelen hafif bir yağdır. Bildiğiniz gibi iki tür badem bulunuyor. Acı ve tatlı… Tatlı badem saç bakımı ve güzellik ürünlerinde kullanılır. Badem yağı aynı zeytinyağı gibi soğuk presleme yöntemiyle elde edilmektedir. Badem yağı, nemlendirici özelliği sebebiyle zeytinyağı gibi kozmetik firmalar tarafından kullanılmaktadır. Bununla birlikte dikkat edilmesi gereken bir nokta vardır ki bu da fındık alerjisi olan kişilerin aynı zamanda badem yağına da alerjik tepki gösterebilecekleridir.

Badem yağı ile saç bakımı

Saç bakım kremleri ve saç maskelerinin çoğunda badem yağı bulunmaktadır. Badem yağı saçı nemlendirir, yumuşatır ve kolay şekil almasını sağlar. Saç bakım maskelerinde yer almasının bir diğer nedeni de saçları dış etkenlerin getirdiği hasarlardan koruyor olmasıdır.

Badem yağı kullanımı

Badem yağı tek başına bile saça uygulanabilir. Saçınızın diplerine badem yağı sürdükten sonra saçlarınızı taramanız ve yarım saat bekletmeniz bile saçınızın nem yüklenmesini ve parlamasını sağlayacaktır. Badem yağı hafif yağlıdır. Bu nedenle saça sürüldüğünde yumuşak ve pürüzsüz bir his bırakarak saç telleri tarafından hızla emilir. Badem yağı aynı zamanda saçları tararken saçın kırılmasını da önlemektedir. Birkaç damla badem yağını saçınızın dibine damlatıp tarayarak saçınız yayın. Böylece günlük saç bakımınızı yapmanın yanında saçınızı olası hasarlardan da korumuş olursunuz.

Zengin vitamin içeriği

Badem yağı B1, B6 ve E vitamini açısından zengindir. Saçların hızlı uzamasına yardımcı olan bu vitaminler badem yağı ile saçlarınıza aktarılabilir. Badem yağının saçınıza katacağı E vitamini yüksek miktarda antioksidan içermektedir. A vitamini ise sağlıklı hücre oluşumunu destekleyen antioksidanlar içermektedir.

Badem yağı ayrıca saçların hızlı uzamasını destekleyen magnezyum da içermektedir. Bununla birlikte güçlü ve sağlıklı saçlar için gerekli olan demir için de iyi bir kaynaktır.

Yüksek nem deposu

Badem yağı saç gövdesine ve köklerine nüfuz ederek nemlenmesini sağlar. Kaşıntıyı ve kuruluğu önlemesi için kuru saç derisi ve gövdesine uygulanır ve en az 10 dakika boyunca bekletilir. Saçlarınızı yıkayıp duruladıktan sonra saçlarınızın yumuşacık ve ışıltılı olduğunu göreceksiniz.

Saç bakım şartlarıkullanımıson on yılda popüler hale gelmiştir . Birçok bazı yağlar saç büyümesini teşvik oynadığırolü keşfediyorlar . Badem yağı, sağlıklı saç ve büyümeyi teşvik birçok saç bakım ürünlerinde kullanılan bir uçucu yağdır .

Kuru saçlar için badem yağı tedavisi

Bazen güzel ve parlak saçlar elde etmenin en iyi yolu pahalı ürünler kullanmak değildir. Kuru saçlar için badem yağı tedavisi basit, oldukça ucuz ve 30 sadece 30 dakikadır. Badem yağı sadece güzel saçlara sahip olmak için değil aynı zamanda saçların zarar görmesini önlemek için de kullanılmalıdır. Ayrıca boyalı saçlara sahipseniz, badem yağını sık sık kullanmanız gerekir ki saçınızın kaybettiği nemi geri yükleyebilesiniz.

Hazırlık aşaması

Saçlar badem yağını uygulamadan önce temiz ve ıslak olmalıdır. Uygulama öncesinde saçınızı şampuanlayın ve duruladıktan sonra havlu ile sarın. Bu mümkün değilse saçınızı hafifle ıslatıp tarayın. Bir ya da iki tatlı kaşığı badem yağını küçük cam bir kaba koyun. Bu kabı, içinde sıcak su bulunan bir başka kabın üzerine koyun. Badem yağı ılıklaştığında kullanıma hazır olacaktır. Dilerseniz hoş koku katması için lavanta, portakal gibi esansiyel yağlardan bir damla katabilirsiniz.

Uygulama

Badem yağının içine parmaklarınızı batırın ve ardından saçlarınızın köklerinden uçlarına doğru badem yağını yedirin. Badem yağı tüm saça eşit bir şekilde dağılana kadar tarayın.

Saçın badem yağını emmesi için

Başınızı bir duş bonesiyle kapatın ve üzerine sıcak bir havlu sarın. Ortalama olarak 30 dakika boyunca saçınızda badem yağını bekletin. Saçlarınızdan badem yağının kolay çıkabilmesi için saçınızı ıslatmadan önce saçınıza şampuan sürün. Ardından su ile durulayın. Bu işlem saçlarınızın daha parlak ve yumuşak olmasını sağlayacağı gibi kuru saçlarınıza ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri de yükleyecektir.

Badem yağının cilde faydaları

Badem yağı, bağışıklık sistemini destekleyen ve vücut süreçlerinin sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlamak için gerekli olan ve sorunsuz çalışıyor vücut süreçleri tutmak için gerekli olan vitamin A , B ve E içerir. Badem yağı sadece vücudun içten beslenmesini değil aynı zamanda dıştan da beslenmesini sağlamaktadır. Bademden elde edilen yağ cildin daha sağlıklı olmasını ve nemlenmesini destekler.

Badem yağı nemlendirici özelliği nedeniyle çoğu anti-aging ve cilt bakımı ürünlerinde yer alır. İçerdiği A ve E vitaminleri badem yağının cildi yüksek düzeyde nemlendirmesine olanak sağlar. Aynı zamanda gözenekleri temizlemek için yardımcı olabilir. Temiz gözenekler ise sivilcelerin azalması ve siyah noktaların oluşmaması anlamına gelir. Badem yağı cilt üzerindeki ölü cilt hücrelerini ortadan kaldırır. Ölü cilt hücrelerinin ortadan kaldırılması bir diğer taraftan yeni cilt hücrelerinin oluşması anlamına gelmektedir. Böylece cilt daha temiz ve taze bir görünüme kavuşur. Diğer yağlardan farklı olarak ,cilt üzerinde badem yağı kullanmanın bir başka yararı , gerçekten yağlı bir his bırakmamasıdır. Bazı güzellik ürünleri veya uçucu yağlar cildin yağlanmasına neden olurken badem yağı arkasında nemli, yumuşak doku bırakarak, cilt tarafından hızla emilir. Kuru cildi nemlendiren badem yağı daha önce belirttiğimiz gibi saçlarda da aynı etkiyi yapmaktadır. Bu nedenle badem yağı içeren şampuan ve saç kremi ürünleri kullanmayı deneyebilirsiniz. Ayrıca yazımızın başlarında belirttiğimiz şekilde saçınıza badem yağını uygulayabilirsiniz. Badem yağını düzenli olarak saçlarınıza uyguladığınızda etkisini çok daha net bir şekilde görebileceksiniz.

Masaj yağı olarak kullanımı

Badem yağı mükemmel bir masaj yağı çeşididir. Kas ağrısını yatıştırmaya yardımcı olur. Ayrıca kasları gevşetici etkisi de vardır. Aromaterapide ise baş ağrısını dindirmek için kullanılır. Ağrı tedavisinde cilt üzerine badem yağını masaj yaparak uygulayın. Ağrıyan yerler hafifçe yanacaktır.

Badem yağının cilde bir diğer faydası ise tahriş ve kızarıklıklara iyi gelmesidir. Kaşıntılı bölgelerde de badem yağı oldukça iyi sonuçlar vermektedir.

Diğer yağlarla birlikte kullanımı

Hindistan cevizi, zeytinyağı, bal ve elma sirkesi gibi diğer güzellik ürünleri ile karıştırıldığı zaman , badem yağı, saç dökülmesini azaltmak, kepeği tedavi etmek ve kuru ya da çatlamış dudakları iyileşmek için size yardımcı olabilir. Badem yağını ayrıca tırnakları nemlendirmek için de rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Not : Badem yağını saça uygulamadan önce bileğinizin küçük bir kısmında test ederek, alerjik bir reaksiyon olup olmayacağını kontrol etmenizde fayda olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.