Badem yağı kirpik uzatır mı?

0
Uzun kirpikler
Badem yağı kirpik uzatır mı

Bakışlarımızın derin ve kadınsı olabilmesi biraz da kirpiklerimizin uzun olmasına bağlı. Badem yağı kirpik uzatmada yüzyıllardır kullanılıyor. Esasen kirpiklerin uzamasının en iyi yolu bitkisel yağları kullanmak. Kirpiklerin uzaması biraz zaman alabilir ancak sonuçları uzun sürelidir. Saç uzatmak için de kullanılan badem yağı, kirpik uzatmak için de ideal bir esansiyel yağdır.

Göz kapağınızın ucuna bağlı ince kıllara kirpik diyoruz. Kirpiklerin ömrü ortalama olarak üç ay ila altı ay arasında değişmektedir. Gözlerimizi ovalarken veya yüzümüzü yıkarken kirpiklerimiz doğal bir şekilde dökülürler. Ayrıca kirpiklerin uzaması ve dökülmesi doğal bir döngünün sonucudur. Kirpikler de doğadaki her şey gibi doğar, büyür ve ölürler. Kirpikler dışarıdan ve içeriden nemlendirilmelidir. Badem yağı, kirpiklerinizi nemlendirir. Düzenli ve doğru uygulandığında, badem yağı kullanmak, kirpik uzatmak için ideal bir yoldur .

Badem yağı kirpiklere nasıl uygulanır?

Kirpik uzatmak için badem yağının kullanımı basittir. Gece yüzünüzü yıkayıp, göz makyajınızı çıkardıktan sonra, yağ şişesine küçük bir kirpik fırçasını batırın ve dikkatlice kirpiklerinize uygulayın. Gözlerinize badem yağının değmemesi gerekir. Bu nedenle çok dikkatli olun. Dilerseniz kulak çubuğu yardımıyla da badem yağını uygulayabilirsiniz. Bu uygulamayı sadece geceleri yatmadan önce yapın. Dört haftalık bir bakımdan sonra kirpiklerinizdeki uzama gözle görülür şekilde fark edilecektir. Maksimum etki elde edebilmek için mümkün olduğunca uzun süre badem yağını kullanmaya devam edin.

Kirpik uzatan diğer yöntemler nelerdir?

1

Düzenli olarak kirpik diplerine Vazelin veya E vitamini uygulamak, kirpikleri uzatmaya yardımcı olabilir. Yatmadan önce bir kulak çubuğu ile her gün kirpiklerinize vazelin ya da E vitamini uygulayabilirsiniz. Kullandığınız malzemenin kirpiklerinizin üzerinde eşit biçimde yayılmasına dikkat edin. 3-4 dakika sonra kirpiklerinizi yıkayın. Dilerseniz kirpiklerinizde bırakıp uyuyabilirsiniz de. Sonuçları iki hafta sonra görmeye başlayacaksınız.

2

Kirpikleri uzatan bir diğer malzeme ise saf zeytinyağıdır. Zeytinyağını ise bir ya da iki ay boyunca kullanmanız gerekir.

3

Ayrıca hint yağı da kirpik uzatan yağlar arasında yer alıyor. Hint yağını da düzenli bir şekilde kullanabilirsiniz.

4

Eşit miktarda gliserin ve hintyağını karıştırın. Hazırladığınız karışımı diğer yöntemlerde olduğu gibi aynı şekilde kirpiklerinize uygulayabilirsiniz. Gliserin ve hintyağı da kirpik uzatmak için etkilidir.

Badem yağının faydaları

Badem yağı E vitamini açısından zengin bir kaynaktır. Ayrıca magnezyum ve kalsiyum da içerir. Nemlendirici özelliği fazla olduğundan dolayı kullandığımız çoğu nemlendiricinin içinde badem yağı bulunur. Badem yağı, saç ve cilde parlaklık katar. Ayrıca saç tellerini güçlendirir ve kalınlaştırır. Bu özelliği kirpikler için de geçerlidir.

Beslenme düzeni

Sağlıklı bir beslenme düzeni kirpikler de dahil olmak üzere sağlıklı bir cilt ve saç için son derece önemlidir. Beslenme düzeninizde B6 vitamini, amino asitler, beta karoten, magnezyum ve çinko gibi mineraller ve vitaminlerin bulunduğundan emin olun. Özellikle E vitamini; cilt, saç ve kirpikler için önemlidir ve yeşil yapraklı sebzelerde bolca bulunur. Vücudu içten nemlendirmek için de ceviz, badem ve avokado gibi kaliteli yağlar açısından zengin gıdalar tüketmeniz gerekir. Bu tip gıdalar ayrıca kirpik uzamasını da teşvik eder. Günde tüketeceğiniz 8 bardak su da, cildinizin ve saçlarınızın nemini koruması için önemlidir. Toksinleri dışarı atmanıza engel olacak kola, kahve ve siyah çay gibi kafeinli içecekleri de ya tüketmemeli ya da mümkün olduğu kadar az içmelisiniz. Eğer hızlı yaşam koşulları nedeniyle sağlıklı yiyecekler tüketemiyorsanız, en azından multivitamin kullanmayı deneyebilirsiniz. Böylece günlük vitamin ihtiyacınızı karşılamış olursunuz.

Uyarılar

  • Fındık alerjisi olanlar badem yağı kullanmamalıdır.
  • Kontakt lens kullanıyorsanız, badem yağını kirpiklerinize uygulamak sakıncalı olabilir.
  • Bütün bunlarla birlikte göz sağlığınızı korumanız da önemlidir. Aplikatörünüzü temiz ve steril ortamlarda saklayın ve düzenli olarak temizleyin. Herhangi bir ürün gözünüze girerse, ılık su ile nazikçe durulayın. Makyajınızı yapmadan önce de ellerinizi yıkayın ve dezenfekte edin. Makyajınızın gece boyunca gözlerinizde kalmasına izin vermeyin. Her gece yatmadan önce göz makyajınızı çıkarmaya özen gösterin.
  • Badem yağını serin ve karanlık bir yerde saklayın. Badem yağı ışık ve ısı ile kolayca zarar görebilmektedir. Açıldıktan sonra badem yağı yaklaşık bir yıl boyunca iyi kullanılabilir. Eğer badem yağından hoş olmayan bir koku gelmeye başlarsa, badem yağını kullanmadan atın.
  • Bahsettiğimiz bu yöntemler herkeste aynı sonucu vermeyebilir. Bu doğal yöntemler birçok kişi tarafından denenmiş ve kanıtlanmıştır. Fakat yine de sağlıkla ilgili her konuda olduğu gibi bu konuda da kişiden kişiye değişkenlik söz konusudur. Size uygun olan esansiyel yağı bulabilmek için tek tek denemeniz gerekebilir. Sabırlı olmalısınız.
  • Kirpiklerinizi uzatmaya çalışırken bir yandan da onları kaybetmeniz hiç de mantıklı olmayacaktır. Kirpiklerinizi sertçe ovalamayın. Makyajınızı çıkarırken mümkün olduğunca nazik davranmaya çalışın. Ayrıca her 3 ayda bir maskaranızı yenilemeniz gerekir. Eski maskara kullandığınızda kirpikleriniz sertleşecek ve kırılmaları çok daha kolay olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.