Badem yağı saç uzatır mı?

0
Badem yağı
Badem yağı saç uzatır mı

Badem yağı saça nasıl uygulanır diye merak edenlere biraz bilgi vermek istiyorum. Badem yağı aslında cilt güzelliği için mucizevi bir üründür diyebiliriz. İçinde bulunan birçok vitamin ve mineral ile cildin sağlık formülüdür.

Badem yağı nedir?

Badem yağı acı ve tatlı badem yağı olmak üzere ikiye ayrılır. Ve dünyada tatlı badem yağı daha fazla bulunur. Tatlı badem yağı tam bir E vitamini deposudur. Ayrıca içerisinde magnezyum, çinko, potasyum, kalsiyum gibi birçok mineral bulundurur. Yani badem yağını haricen cildinize sürmenin yanında badem yiyerek vücudun ihtiyacı olan birçok minerali de almış olursunuz.

Genellikle cildin yenilenmesinde faydalı olan badem yağı özellikle vücuttaki saç, kaş, kirpik gibi görsel tüylerin yenilenmesine, artmasına yardımcı olur.

Badem yağı saça nasıl uygulanır?

Saçlarınızda seyreklik, azalma, kırılma varsa ya da bunlar olmadan da saçınızın sağlığını korumak istiyorsanız badem yağı tam size göre.

1

Ilık bir duş aldıktan sonra saçlarınız ıslakken az bir badem yağını saçlarınıza yedirerek sürün ve kurumasını bekleyin. Saç kremlerinden ve jöleden daha etkili bir şekillendirici olduğunu göreceksiniz. Ancak çok fazla sürerseniz saçın yağlı görünmesine neden olursunuz. Elinizden geldiğince az sürmeye çalışın.

2

Eğer vaktiniz varsa ve kısa sürede dışarı çıkmayı düşünmüyorsanız saçınıza bol miktarda badem yağını sürebilirsiniz. Vaktiniz ne kadarsa 1 – 2 saat bekledikten sonra saçınızı yıkayabilirsiniz. Hatta akşam yatmadan önce sürüp sabaha kadar da bekleyebilirsiniz. Herhangi bir yan etkisi olmayacaktır. Tabi bu durumda yastığınızın yağ olmaması için saçınızı streç film ile sarmalısınız. Böylece hem badem yağı başka yerlere bulaşmamış olacak hem de saç dipleriniz sabaha kadar iyice yağı emmiş olacak.

3

Saçlarınızda kırık sorunu varsa badem yağını saç uçlarınıza uygulayabilirsiniz. Sadece saç uçlarına yukarıdan aşağıya doğru tarar gibi sürüp 1 – 2 saat bekleyebilirsiniz.

4

Badem yağını saçınızdan çıkartırken dikkat etmeniz gereken bir nokta önce saçlarınızı yıkamanız gerektiği. Yani badem yağından sonra duşa girmeyi planlıyorsanız öncelikle saçlarınızı yıkayın ardından duşa girin. Çünkü saçınızdaki yağ duşta suyla beraber vücudunuza yayılacaktır. Bu durumda da vücudunuzdan çıkarmanız zaman alacaktır. Tabi zaten uzun süre duşta kalan bir insansanız sorun olmaz. Ama 10 dakikada duş alıp çıkayım diyorsanız kesinlikle önce saçlarınızı yıkamalısınız.

5

Badem yağı ile birlikte saçınıza menekşe yağı, çam terebentin, eczanelerde satılan bemix, evigen gibi ürünler de uygulayabilirsiniz. Saçınızın kolay uzamasını sağlayacaktır.

6

Bu uygulamaları haftada 1 gün yapabilirsiniz. Çok sık yapmamaya özen göstermelisiniz. Saça ne kadar çok müdahale ederseniz o kadar çok dökülmesine neden olabilir. Elinizden geldiğince süreyi 1 haftadan kısa tutmamaya çalışın.

Badem yağı öyle bol bol kullanılan bir yağ değildir. Çok yağlı bir ürün olduğu için saçlarınız çok uzun olsa bile 10 damla işinizi görecektir. Bu nedenle aldığınız bir kutu badem yağı karanlık ortamda saklarsanız yaklaşık 1 yıl kadar bozulmadan kalabilir. Eğer kokusunda bir değişme fark ederseniz o yağı kullanmadan çöpe atmanızı tavsiye ederim.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.