Bal ve sivilce

0
bal
bal ve sivilce

Balın sivilce tedavisinde ayrı bir yeri vardır. Bal, antiseptik özelliklerinden dolayı sivilceye sebep olan bakteriler üzerinde son derece etkilidir. Bu yazımızda balı sivilce tedavisinde nasıl kullanacağınızı anlatmaya çalışacağız.

1

İlk olarak cildinizi temizlemeniz gerekir. Yüzünüzü yüz temizleme jeli ile yıkayın. Yüz temizliği özellikle sivilceli ciltlerde son derece önemlidir. Sabahları kalktığınızda yüzünüzü temizlediğiniz gibi geceleri yatmadan önce de temizlemeniz gerekmektedir.

2

Yüzünüzü temizledikten sonra havluyla kurulayın. Balı kullanmadan önce bir miktar ısıtın. Cilt ısınıza yakın bir ısıya sahip olması cildinizin baldan azami miktarda faydalanmasını sağlayacaktır.

3

Balı yüzünüze sürün ve 20 dakika kadar yüzünüzde tutun. Eğer vaktiniz varsa maske yüzünüzde daha fazla da kalabilir.

4

Yüzünüzden balı çıkarmak için ılık su kullanın.

5

Dilerseniz bala bir miktar yulaf ezmesi de katabilirsiniz. Yalnız yulaf ezmesi göz çevresinde tahrişe neden olabilir. Bu nedenle göz çevrenize sürmemeye özen göstermelisiniz.

Neden bal?

Bal hemen hemen tüm hastalıkların tedavisinde sıklıkla kullanılmaktadır. Bunun sebebi başta da söylediğimiz gibi antiseptik bir özelliğe sahip olmasıdır. Sivilce tedavisinde de son derece olumlu sonuçlar bal sayesinde elde edilmektedir. Yalnız kullanacağınız balın işlenmemiş ve saf olması önemlidir. Mümkün olan en iyi kalitedeki balı edinmeye çalışmalısınız.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.