Balın cilde faydaları hakkında

0
bal
bal

Bal 5000 yıldan uzun bir süredir yiyecek, ilaç ve cilt bakımı ürünü olarak kullanılıyor. Balın cildinize faydaları oldukça fazladır. Çeşitli tedaviler için balın kullanılmasına apiterapi denir. Günümüzde bal genellikle yiyecek olarak kullanılıyor, çoğu insan balın cildimize faydalarının farkında değil. Bal cilt bakımında kullanıldığında üç temel faydaya sahiptir.

Cilt nemlendirici faydası

Balın dehidrasyonu önleyerek suyu cildinizde tutup ve cildinizin suyu çekmesini sağlayarak cildinizi nemlendirmeye yardımcı olduğu biliniyor. Bal yüz ve vücut maskesi tariflerinde ve nemlendiricilerde kullanılıyor çünkü cildinizin esnek ve pürüzsüz olmasını sağlıyor. Bal özü içeren ürünleri piyasadan bulabileceğiniz gibi kendiniz de yapmanız mümkün. Bir miktar balı 1/2 su bardağı şeker ile karıştırarak güzel bir vücut maskesi elde edebilirsiniz. Aynı zamanda bir miktar balı yüzünüze sürüp ovaladıktan sonra 5 dakika bekleyip ardından da yüzünüzü ılık suyla yıkayarak da balın nemlendirici özelliğinden faydalanabilirsiniz.

İyileştirici faydası

Bal doğal antiseptik özelliklere sahiptir. Yanığa, böcek ısırığına veya yaraya sürüldüğünde bal iltihaba, enfeksiyona, ağrıya ve şişkinliklere iyi gelir. Hepsi bu değil, aynı zamanda yaraları en az izi bırakarak hızla iyileştirir. Balın anti mikrobiyal özelliği yaralarda mikrop oluşmasını engeller. Tahriş olmuş, hassas, egzamalı, sivilceli ciltlere de bal sürmek güvenlidir.

Yenileyici faydası

Balın iyileştirici özellikleri aynı zamanda cildinizin yenilenmesine de yardımcı olur. Deri hücrelerinizi gençleştirip canlandırarak kırışıklıkların yok olmasını sağlar. Bal doğal antioksidanlara sahiptir, bu sayede yaşlanmaya ve cilt hasarına karşı da savaşır. Yüzünüze bal sürerek balın doğal anti-aging(yaşlılık karşıtı) etkilerinden faydalanabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.